Wyparcie to jeden z pierwszych mechanizmów obronnych, który zafascynował Zygmunta Freuda. Ma bardzo długą historię badań klinicznych i empirycznych, szczególnie na polu psychoanalizy

Data dodania: 2020-11-20

Wyświetleń: 746

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Na czym polega wyparcie?

Istotą wyparcia jest celowe zapomnienie lub ignorowanie jakiejś treści. Jeżeli jakiś doświadczenie wiąże się dla nas ze zbyt trudnym ładunkiem emocjonalnym, nasza psychika może przemieścić je do nieświadomości. To doświadczenie pozostanie w naszej psychice i będzie wpływać na nasze zachowanie, ale nie będziemy mieli już do tego dostępu np. nie będzie możliwa opowieść o tym wydarzeniu.

Wyparcie jako mechanizm obronny

Przykładem globalnego działania mechanizmu wyparcia może być np. gwałt albo tortury, których ofiara później nie pamięta. W takiej sytuacji ofiara może zmagać się z nagłymi, chwilowo pojawiającymi się w myślach obrazami tych zdarzeń, ale trudno będzie jej sobie z własnej woli przypomnieć szczegóły wydarzenia. Wyparcie jest też rozumiane nie tylko jako mechanizm zapominania traumy, ale też ochrony przed impulsami, które są dla nas zagrażające lub zawstydzające. Freud jako przykład podał sytuację, w której przedstawiając komuś znajomą osobę, na chwilę zapominamy jej nazwiska, ponieważ podświadomie żywimy do niej jakieś negatywne uczucia. Mechanizm wyparcia z jednej strony jest niesamowity, z drugiej strony wręcz prozaiczny. Psychoanalitycy zaznaczają, że gdybyśmy byli świadomi wszystkich impulsów, wspomnień, iluzji, popędów i konfliktów wewnętrznych, bylibyśmy stale przeciążeni. Dlatego w terapii wyparcie uznaje się za naturalną część życia psychicznego.

Kiedy wyparcie jest problemem?

Wyparcie traktuje się jako niepokojący objaw kiedy: staje na drodze pozytywnym aspektom życia lub przez swoje działanie wyklucza zastosowanie lepszych sposobów radzenia sobie. Warto zaznaczyć, że wyparcie odbywa się poza naszą świadomością, nie możemy postanowić "to doświadczenie wyprę do nieświadomości". Jednak dzięki pracy terapeutycznej, to co wyparte, nie musi nas już kontrolować, możemy zyskać do tego dostęp.

Jeżeli szukasz dobrego psychoterapeuty, sprawdź serwis trzymsie.pl. To ważne, aby twój terapeuta miał odpowiednie wykształcenie. Duże platformy, takie jak trzymsie.pl, weryfikują przygotowanie merytoryczne terapeutów, dzięki temu masz pewność, że trafisz na profesjonalistę.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena