W każdej kuchni powinien znajdować się okap kuchenny, który pomoże pozbyć się nadmiaru pary oraz intensywnych zapachów, które nie zawsze są przyjemne.

Data dodania: 2020-08-20

Wyświetleń: 611

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Okapy kuchenne - rodzaje

Różnorodność modeli, rodzajów okapów może nieco skołować. Jednak postaram się usystematyzować wiedzę z zakresu okapów, która pomoże w wyborze idealnego dla danego pomieszczenia sprzętu. 

Rodzaje okapów

Głównym podziałem okapów znajdujących się na rynku jest ten, który bierze pod uwagę funkcję takiego okapu. Może on być:

  • kominowy (wyciąg) – takie okapy kuchenne podłączone są do komina wentylacyjnego. Ich zadaniem jest wyciąganie powietrza poza kuchnię poprzez komin wentylacyjny. Okapy te więc wymieniają powietrze z kuchni świeże.

  • Pochłaniacz – takie okapy kuchenne nie zawsze pełnią rolę wyciągania powietrza z pomieszczenia, zazwyczaj montuje się je bez podłączania do komina wentylacyjnego. Te okapy posiadają filtry, które oczyszczają powietrze, ale go nie wymieniają.

 

Drugim podziałem okapów jest sposób ich montażu. Wyróżnia się następujące okapy:

  • blatowe – montowane na blacie kuchennym, często zintegrowane z płytą grzewczą, dzięki czemu na pierwszy rzut oka nie są w ogóle widoczne, są to ciche okapy kuchenne, które można wysunąć na różną wysokość, ich główną zaletą jest oszczędność miejsca oraz wyłapywanie oparów tuż przy naczyniach

  • do zabudowy – montowane są wewnątrz szafki, która jest zamontowana nad kuchenką, najnowsze okapy można wmontować w taki sposób, by były niewidoczne, w całości zintegrowane z szafką, a sam okap widoczny jest jedynie od spodu

  • naścienne – montowane bezpośrednio do ściany, nowoczesne okapy kuchenne pełnią funkcję dekoracyjną, wpasowując się w wystrój kuchni

  • sufitowe – montowane bezpośrednio w suficie, jest to dyskretny, niemal niewidoczny, cichy okap

  • wyspowe – montowane w suficie nad kuchenką wyspową, pełnią nie tylko funkcjonalną rolę, ale także dekoracyjną, a nowoczesne okapy kuchenne pozwalają się wpasować niemal w każdy styl pomieszczenia, pełniąc dodatkową funkcję stylowej lampy

 

Każdy rodzaj sprawdzi się w zależności od wymagań kupującego oraz jego warunków. Jeśli w kuchni nie ma możliwości podłączenia wyciągu, warto postawić na mniejsze okapy, które wmontowane będą w szafkę czy blat. Jeśli posiadamy wyspę kuchenną najlepszym rozwiązaniem okaże się zdecydowanie okap wyspowy lub sufitowy, które nie mają ograniczeń pod względem ich umieszczenia. Ci, którzy zdecydowani są na wyciąg i mają ku temu warunki mogą zdecydować się na okap naścienny. Minimalistyczne okapy lub te z rozmachem potrafią dopełnić wystroju kuchni i tylko od nas zależy, w jaki sposób chcemy tę przestrzeń zaaranżować.

 

Parametry okapów kuchennych

Bardzo ważnym parametrem, na który należy zwrócić uwagę podczas wyboru okapu kuchennego jest wydajność. Dobór wydajności okapu dostosowuje się do wielkości pomieszczenia. Okap powinien móc przewentylować pomieszczenie od 6 do 12 razy w ciągu godziny.

Kolejnym ważnym parametrem jest jego głośność. Niektóre modele potrafią być bardzo głośne, inne z kolei pracują praktycznie niezauważalnie.

Sterowanie urządzeniem także powinno być dla nas ważnym wyznacznikiem. Możliwość sterowania z poziomu okapu to standard. Wyświetlacze wskazują różne parametry urządzenia, informując np. o konieczności wymianie filtra czy aktualnym trybie pracy. Dodatkową opcją sterowania okapu jest możliwość sterowania nim poprzez pilota. Najnowsze okapy kuchenne dzięki połączeniu z płytą grzewczą mogą być sterowane właśnie z poziomu płyty, co zdecydowanie ułatwia pracę w kuchni podczas gotowania.

Przydatne porady

Przed zaczęciem gotowania warto włączyć wcześniej okap, przynajmniej minutę wcześniej. Moc zaś należy ustawić odpowiednią do intensywności parowania i wydzielanych zapachów podczas gotowania. Po zakończeniu gotowania zaleca się zostawienie włączonego okapu przynajmniej na dodatkowe 10 minut.

Nie zaleca się otwierania okna kuchennego podczas używania okapu, ponieważ zaburza to cyrkulację powietrza oraz niweluje efekt podciśnienia wytwarzanego przez okap.

 

Najcichsze okapy kuchenne na rynku łączą dużą moc, z nowoczesnym designem oraz praktycznym zastosowaniem najnowszej technologii. Warto zastanowić się więc, jaki okap będzie pasować do naszej kuchni, a następnie wybrać ten, który spełni wszystkie nasze wymagania.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena