OKAP KUCHENNY
O ile, w święta zapach domowych ciasteczek i pierników jest elementem pożądanym i dobrze świadczącym o domowej atmosferze, o tyle, codzienny zaduch, gorąc i woń pieczonego mięsa czy smażonych ziemniaków, niekoniecznie musi być uznawana za elegancką. Wyobrażasz sobie sytuację, gdzie przychodząc na wieczorny towarzyski wieczorek do znajomych, wyczuwasz w powietrzu smażony olej i cebulę, bo gospodyni jakiś czas wcześniej, przyrządzała posiłek swoim dzieciom? Oczywiście, że nie! Taki zapach ma prawo zdegustować wszystkich zaproszonych gości! A co z sytuacją, gdzie zdarzy się drobny wypadek przy pracy i przypali się obiad? To dopiero nieelegancki zapach! Właśnie dla takich sytuacji został stworzony okap. Nie tylko oszczędzi Twoje receptory węchowe, ale i wszystkich Twoich znajomych! Ważne jest też to, że pomaga pozbyć się pary, która powstaje w trakcie przyrządzania obiadów. Warto się jej pozbyć, gdyż kropelki wody na ścianie sprzyjają rozwojowi grzybów! Wielkie czarne, pleśniowe plamy na ścianie nie tylko brzydko wyglądają i niszczą ściany, ale i działają alergennie bądź toksycznie! Pamiętaj, że nowoczesna kuchnia to nie tylko piękne meble i szykowna mozaika! Nowatorska, czyli pomysłowa, uporządkowana, dobrze zorganizowana i ...zdrowa, kojarząca się ze swobodą i relaksem! I Ty zadbaj o to, by Twoje wnętrze przyciągało uwagę, kojarzyło się z umiarem i nietuzinkowym gustem.
JAKI OKAP WYBRAĆ?
Obecnie mamy do wyboru wiele rodzajów okapów. Różnią się przede wszystkim sposobem montowania i umiejscowieniem.
- okap podszafkowy - niewielkich rozmiarów urządzenie, które mocujemy tuż pod szafką, albo bezpośrednio do ściany. Sporym plusem jest to, że jest niedrogi i zajmuje niewiele miejsca.
- okap kominowy - przeznaczony jest do samodzielnego zawieszenia. Charakteryzuje go długi komin, w którym ulokowana jest wąska rura doprowadzana do szybu wentylacyjnego. Tego rodzaju pochłaniacz kuchenny może mieć oryginalny, finezyjny kształt. Rewelacyjnie sprawdza się w nowoczesnych, pięknych, dużych i przestronnych kuchniach. Sporą jego wadą jest jednak, konieczność posiadania otworu wentylacyjnego i kratki, która zagwarantuje grawitacyjny odciąg zanieczyszczeń.
- okap wyspowy - przeznaczony jest do wnętrz wyposażonych w wyspę centralną. Z oczywistych względów, taki okap wiesza się na suficie. Wyglądem przypomina okap kominowy. I tutaj występuje konieczność posiadania otworu wentylacyjnego oraz kratki. Sporym plusem jest jednak, to, że można go podłączyć do różnego rodzaju płyt grzewczych, nawet gdy są dość nietypowo ulokowane. Taki okap jest z reguły bardzo drogi, ale i efektywność działania niezwykle wysoka.
- okap teleskopowy - bardzo ciekawa postać wentylatora kuchennego, która idealnie sprawdza się w wielkich nowoczesnych kuchniach. Taki okap przyjmuje postać szuflady, której wysunięcie go włącza bądź wyłącza. Często posiada także, dodatkową przestrzeń przeznaczoną do przechowywania naczyń. Można go z łatwością elegancko schować, stosując przy tym zasadę minimalizmu. Ciekawostką jest, że wyciąg teleskopowy, działa nawet w obiegu zamkniętym, na zasadzie pochłaniacza zapachów! Idealnie więc, sprawdzi się na domowej imprezie i na towarzyskim spotkaniu. Znajomi nie muszą wiedzieć, że posiadasz "dyskretnego przyjaciela" ukrytego gdzieś wśród mebli, który właśnie wyciąga wszystkie zapachy z Twojego wnętrza! Jest to typowy sprzęt przeznaczony do zabudowy! Polecamy montować tuż za płytą grzejną. Wiedz jednak, że taki okap prezentuje najbardziej ekskluzywną linię produktów, a ponadczasowy wygląd może sprawić, że wcale nie będziesz chciał go schować!
- okap blatowy - stanowi modne rozwiązanie nowatorskiej kuchni. Montuje się go na kuchennym blacie lub nad nim na specjalnym wysięgniku. Cechuje się wysoką efektywnością działania i ogromną siłą ssącą. Faktem jest, że można go dostać w najróżniejszych i najbardziej dziwacznych kształtach, dzięki czemu z łatwością dopasujesz sprzęt do swoich upodobań i charakteru kuchni!
- Jeśli, aktualnie zastanawiasz się nad zakupem całego sprzętu do kuchni, warto rozważyć opcję pozyskania systemu zintegrowanego: płyta grzejna i okap. Istnieje spore prawdopodobieństwo, że całość będzie funkcjonować o wiele lepiej, niż w sytuacji gdy urządzenia pochodzą z oddzielnych linii.
JAKI OKAP POLECAMY?
Wszystko zależy przede wszystkim od Ciebie i Twoich preferencji! Pamiętaj, że Twoja kuchnia, to Twoja przestrzeń. Z estetycznego i jakościowego punktu widzenia warto zastanowić nad formą wyspową lub blatową - idealne są do dużych kuchni, mają dużą siłę ssącą, z uwagi na fakt, że zostały zaprojektowane do niestandardowych wielkich pomieszczeń. Jeśli, jesteś zwolennikiem minimalizmu, postaw na okap teleskopowy! Sporym plusem jest to, że w dowolnej chwili możesz go najzwyczajniej wsunąć do wnęki, a wysunąć dopiero wtedy, gdy będzie potrzebny! W przypadku, gdy Twoja kuchnia jest niewielkich rozmiarów, a budżet domowy nie pozwala Ci na zakup czegoś szczególnego, zainwestuj w pospolity wyciąg podszafkowy - zajmuje niewiele miejsca i w zamkniętej przestrzeni powinien podołać swojemu zadaniu.