Jednak współcześnie, kiedy to na rynku dostępnych jest tak wiele modeli różnego typu okapów, nierzadko trudno jest samemu wybrać odpowiedni sprzęt do danej kuchni. Czym zatem kierować się przy wyborze okapu oraz jakie są ich podstawowe rodzaje?
Zgodnie z zasadniczą klasyfikacją, wyróżnia się przede wszystkim okapy przyścienne, wyspowe, uniwersalne, teleskopowe, wkłady, uchylne oraz blatowe.
Okap przyścienny, jak wskazuje jego nazwa, montowany jest przy ścianie i sprawdza się w kuchniach, w których kuchenka stoi pod ścianą, a w jej niedalekiej odległości znajduje się otwór wentylacyjny. Z kolei, okap wyspowy jest rozwiązaniem przeznaczony przede wszystkim do pomieszczeń, w których kuchenka jest oddalona od ściany. Wtedy też właśnie montuje się okap bezpośrednio do sufitu nad kuchenną wyspą.
Okapy uniwersalne, często nazywane również okapami podszafkowymi bądź pochłaniaczami, stanowią najpopularniejszy i najtańszy rodzaj sprzętów. Charakteryzują się one bardzo łatwym montażem oraz nieskomplikowaną konstrukcją. W efekcie czego, są rozwiązaniem najczęściej spotykanym w kuchniach. Okapy teleskopowe wyróżniają się natomiast głównie wysuwaną półką. Dlatego też, ten rodzaj sprzętu jest dedykowany do zabudowy w szafce. Taki okap pracuje tylko wtedy, gdy użytkownik wysunie półkę w której się on znajduje.
Na rynku dostępne są również okapy wkłady, które montowane są w odpowiednio dostosowanych szafkach, przez co są niemalże niewidoczne. Okapy uchylne to z kolei sprzęt do montażu w szafkach, które posiadają odgórnie uchylane drzwi. Natomiast okapy blatowe to jedno z najnowocześniejszych rozwiązań wśród okapów. Montuje się je w blacie przy stanowisku gotowania, gdzie sam silnik znajduje się pod blatem.
Jednak, poza dostosowanie typu regału do charakteru kuchni, bardzo istotną rolę, w momencie podejmowania decyzji zakupowej, odgrywają również takie kwestie jak moc danego okapu, wielkość i charakter kuchni, miejsce otworu wentylacyjnego oraz głośność pracy danego sprzętu. Dlatego wybierając konkretny model, należy zawsze dobrze przemyśleć, które z dostępnych rozwiązań sprawdzi się w danym przypadku najlepiej.