Kuchnia w każdym domu jest bardzo ważnym pomieszczeniem. Bez względu czy uwielbiamy gotować i spędzamy tam długie godziny, czy też robimy tylko rano kawę, każdy chce, aby była ona piękna i funkcjonalna. Jest kilka sprzętów, które w każdej kuchni muszą się znaleźć. Z całą pewnością należą do nich okapy kuchenne. Wbrew pozorom jest to urządzenie, które spełnia kilka funkcji. 

Data dodania: 2021-09-20

Wyświetleń: 492

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Jaki rodzaj okapu kuchennego sprawdzi się najlepiej?

Wiele osób uważa, że odpowiada on za pozbycie się przykrych zapachów z kuchni. To też, ale również pomaga pozbyć się wilgoci, pary wodnej i zapobiega powstawaniu tłustego osadu. Wybór okapu nie jest zadaniem bardzo trudnym, ale warto poznać kilka podstawowych informacji o różnych okapach.

Wybieramy pochłaniacz kuchenny

Wiele osób nie poświęca zbyt wiele uwagi na analizie parametrów technicznych okapu, zdecydowanie więcej uwagi poświęcamy na to jak wygląda i jak będzie prezentował się w naszej kuchni. Bardzo duży wybór okapów na rynku daje nam możliwość dopasowania go do każdego niemalże wnętrza zarówno jeżeli chodzi o styl jak i również o wielkość. Najpopularniejszym rozwiązaniem są okapy kominowe, które dostępna są w wielu różnych szerokościach: 50, 60, 80 i 90 cm. Dobierając pochłaniacz kuchenny pamiętajmy, że powinien być zawsze szerszy od szafki. Szeroka gama kolorów i materiałów pozwala dopasować okap do każdego stylu.

Okapy kuchenne – rodzaje

Rodzaj wybranego okapu zależy od kilku czynników. Jednym z najważniejszych jest miejsce jego montażu. Inny okap zamontujemy nad wyspą, a inny w małej kuchni. Warto również zwrócić uwagę na moc urządzenia i dopasować ją do wielkości naszej kuchni. Poznajmy rodzaje okapów kuchennych.

Okapy kominowe

Okapy kuchenne kominowe to najpopularniejszy rodzaj okapów dostępnych na rynku. Jego inna nazwa to okap przyścienny. Cechą tego okapu jest przewód wentylacyjny poprowadzony przy ścianie, który podłączony jest do szybu wentylacyjnego. Największą zaletą tego rodzaju okapu jest jego dobra wydajność, oraz zazwyczaj atrakcyjna cena. Okap kuchenny kominowy bardzo dobrze radzą sobie z wilgocią oraz pochłanianiem zapachów. Okap kominowy zazwyczaj cechuje się dość dużą wielkością, dlatego najlepiej będzie wyglądał w przestronnej kuchni. Na rynku dostępne są ładne modele, które same w sobie są ozdobą naszej kuchni. Wybór jest bardzo duży i każdy bez problemu znajdzie coś dla siebie.

Okapy podszafkowe

Nie zawsze chcemy, aby nasz sprzęt w kuchni był widoczny na pierwszy rzut oka. Jeżeli chcemy ukryć okap, to dobrym rozwiązaniem będzie okap podszafkowy. Podstawową zaletą jest to, że okap tego typu można łatwo ukryć pod szafkami. Okapy takie montowane są zależnie od modelu do ściany lub pod spód szafki. Podstawową zaletą jest łatwość utrzymania czystości, ponieważ w dużej mierze jest on zabudowany. Okapy podszafkowe zazwyczaj również mają dość niewielkie rozmiary, idealne do małej zamkniętej kuchni.

Okapy wyspowe

Coraz popularniejsze w kuchniach są wyspy. Co w sytuacji kiedy płyta grzewcza jest umieszczona na środku wyspy? W takim momencie najlepszym rozwiązaniem będzie okap wyspowy. Rozwiązanie, to wymaga wpuszczenia przewodu wentylacyjnego w sufit. Okap wyspowy ma duże rozmiary i dlatego sprawdzi się on idealnie na dużej przestrzeni, w kuchni połączonej z salonem. Okapy wyspowe są bardzo wydajne i bez problemu poradzą sobie z wyciąganiem zapachów nawet podczas bardzo długiego gotowania.

Okapy teleskopowy

Okapy teleskopowe mają w naszym kraju długą tradycję, ale wciąż w wielu miejscach są używane. Ich zaletą jest zajmowanie małej powierzchni pod szafką. Jeżeli jednak potrzebujemy ją zwiększyć, to można to zrobić w bardzo prosty sposób wysuwając dodatkowy panel. Jest, to idealne rozwiązanie do niewielkich kuchni w tradycyjnych blokach z wielkiej płyty.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena