W takim wypadku możemy się zastanawiać jaką funkcje posiadają oba te urządzania i czym się od siebie różnią.
Pochłaniacz powietrza jest skonstruowany tak by działał on w obiegu zamkniętym. W środku zamontowany jest filtr który zatrzymuje tłuszcze oraz zapachy które wytwarzane są podczas przygotowywania posiłków. Powietrze które zostanie oczyszczone z tych substancji wdmuchiwane jest z powrotem do naszego pomieszczenia.
Inne działanie ma okap który spełnia funkcję tzw. wyciągacza. Jest on podłączony do kanału wentylacyjnego, który zasysa powietrze z nad kuchenki a następnie usuwane jest na zewnątrz naszego domu. Dlaczego w takim razie nie jest obojętne który okap zamontujemy w naszej kuchni. Z prostej przyczyny, ponieważ jeżeli mamy wspólne kanały wentylacyjne z innymi lokatorami, wyciąg podłączony do niego mógłby zakłócić całe działanie. W takim wypadku pozostaje nam tylko montaż okapu który spełnia funkcję wciągacza powietrza oraz pamiętać o tym by regularnie wymieniać filtr, ponieważ w innym wypadku nie będzie on tak wydajnie funkcjonował.
O wydajności okapów kuchennych decyduje również wysokość na jakiej go powiesimy. Najlepiej aby było to 65-80 cm nad kuchenką oraz tak by nie przeszkadzał nam w codziennych czynnościach wykonywanych w kuchni.
Oprócz tego że okapy kuchenne mają spełniać swoją najważniejszą funkcję, czyli wyciągać wilgotne powietrze w naszym domu, to mogą również ozdabiać nasze wnętrza. Na rynku można spotkać wiele różnych okapów które wykonane są w bardzo gustownych kolorach oraz kształtach, a po powieszeniu kompletnie nie przypominają tych urządzeń.