Internet w swoją machine wciąga coraz więcej naszych życiowych czynności. Za pomocą łącza sieciowego oraz komputera możemy załatwić wiele spraw. A tak właściwie nikt nie zdaje sobie sprawy jak się to wszystko zaczeło. Kto sprawił że możemy właściwie w każydm miejscy korzystać z tego dobrodziejstwa.

Data dodania: 2011-04-08

Wyświetleń: 2001

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Zarodek Internetu
Początek Internetu w Polsce szacuje się na rok 1994, kiedy to łącze pojawiło się na Uniwersytecie Warszawskim. Korzystano z niego na zasadzie intranetu, czyli do komunikacji pomiędzy pracownikami uczelni. Przełomem w rozpowszechnieniu się Internetu był czerwiec 1994 roku kiedy to Stanisław Tymański uruchamia łącze Internetowe dla osób prywatnych. I tu możemy się zastanowić dlaczego, pomimo łatwiejszego dostępu, ludzie nie korzystali z tego dobra. Oczywiście z prostej przyczyny, w tym czasie komputer w Polskich domach był rzadkością, a na jego zakup stać było tylko nie licznych. Poza tym opłacenie samego łącza był to koszt rzędu 480 tys. zł. (przed rewaloryzacją). W tym czasie z Internetu korzystały jedynie firmy które same zajmowały się działalnością informatyczną oraz prowadziły handel i kontakty z firmami za granicą, gdzie Internet był bardziej znacznie rozpowszechniony.
Pierwsze łącze Internetowe dla Kowalskiego
Dostęp do łącza Internetowego opóźnił również ustrój panujący przed rokiem 1989  oraz odcięcie się od zachodnich państw przez żelazną kurtynę. W późniejszych latach jedyną firmą która wprowadziła powszechny dostęp do Internetu, w prawie każdym domu, była TPSA która udostępniła łącze Internetowe za pomocą telefonii stacjonarnej. Przez to coraz więcej osób zaczęło korzystać z dobra jakim jest Internet. Powstało wiele serwisów informacyjnych, utworzono wiele pokoi dyskusyjnych oraz czatów, gdzie można było wymieniać się informacjami oraz doświadczeniami. Najwięcej walorów zaczęły dostrzegać media które zaczęły udostępniać oraz zdobywać informacje. Przyspieszyło to również rozpowszechnianie informacji o wydarzeniach z zagranicy. Przełomowym momentem w analizowaniu oraz opisywaniu relacji z wydarzeń był rok 2001 kiedy to w USA dokonano zamachu na dwie najwyższe wieże World Trade Center. Wtedy w Internecie pojawiło się najwięcej filmików kręconych amatorskimi kamerami oraz relacji z wydarzeń. A kolejne duże wydarzenia które odcisnęły piętno w historii ludzkości były już tradycją.
Internet dzisiaj
Łącząc się z Internetem początkowo używaliśmy mechanizmów takich jak modem gsm, który był wbudowany w nasz komputer, jednak czasami okazywał się on zawodny. Dlatego w późniejszym czasie rozpowszechniły się łącza osiedlowe oraz radiowe. Obecnie codziennie z Internetu korzysta około 45 % społeczeństwa w Polsce. Codziennie siadamy przed komputerem i śledzimy aktualne wydarzenia. Dla większości z nas komputer zastąpił odbiornik telewizyjny, który nie jest nam potrzebny by oglądać filmy, seriale czy informacje. Za pomocą kilku kliknięć możemy robić zakupy, zlecać przelewy, komunikować się ze swoimi znajomymi, a nawet studiować czy odbywać szkolenia. W ciągu ostatnich 15 lat na naszych oczach nastąpiła Internetowa rewolucja która jest dopiero początkiem nadchodzących zmian.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena