Marka ma znaczenie
Choć marka producenta nie jest kryterium najistotniejszym, warto na nią spojrzeć. Garnki wyżej notowanych producentów będą zwykle wytrzymalsze, bardziej estetyczne, będą też lepiej znosiły nieprawidłową eksploatację. Trzeba co prawda liczyć się z nieco wyższą ceną, jednak nie oznacza to od razu kwot czterocyfrowych. Na rynku jest wielu producentów, którzy mają w ofercie garnki na indukcję za 200-400 złotych za cały komplet, a ich jakość jest na tyle wysoka, że można bez błędu założyć, że wytrzymają pięć albo dziesięć lat.
Pojedynczo czy w komplecie?
Zestaw garnków to rozwiązanie przede wszystkim dla osób, które albo urządzają kuchnię od zera, albo chcą kompletnie wymienić wyposażenie. I tu warto jednak pamiętać o tym, że garnki w żaden sposób standaryzowane nie są, a zatem należy je dobierać do kuchenki. To szczególnie ważne w przypadku kuchenek elektrycznych, w tym indukcyjnych, ponieważ średnica dna niepasująca do średnicy pola grzewczego będzie oznaczała zawsze nieefektywne podgrzewanie zawartości. W przypadku kuchenek gazowych problem jest mniej wyraźny, ale jednak też warto zwrócić uwagę na to, żeby w komplecie wszystkie garnki miały odpowiednie wymiary. Choćby z tego powodu zakup pojedynczego garnka jest często łatwiejszy, choć ekonomicznie może być nieuzasadniony.
Pojemność
Tu znów trzeba podkreślić, że ten parametr, jakkolwiek istotny w każdym przypadku, szczególnie uważnie trzeba rozważyć w przypadku garnków na indukcję. Będą one grzały najefektywniej, jeśli dno będzie stosunkowo duże, a wysokość garnka ograniczona (wysoki stosunek powierzchni dna do objętości). Ze względów praktycznych, jeśli planuje się zakup tylko pojedynczych garnków, lepiej jest wybrać to o dużej pojemności, ponieważ – choć niezbyt wygodnie – można ich użyć do podgrzania mniejszej porcji. Zakup zbyt małych garnków skończy się tym, że będą one tylko zajmowały miejsce w szafce.
Przeznaczenie
Garnki mogą mieć różną konstrukcję w zależności od przeznaczenia. To jeden z tych powodów, dla których nawet dość rozbudowany komplet garnków często nie wystarcza: specjalne garnki do makaronu, szparagów, do mleka, do gotowania na parze i wiele, wiele innych rodzajów, wyróżniają się konstrukcją, która pozwala optymalnie przygotować konkretne potrawy. Poza tym oczywiście dostępna jest olbrzymia różnorodność garnczków i rondli o ogólnym przeznaczeniu, natomiast warto sobie przeanalizować, jakie garnki wykorzystywało się do tej pory, i jakie ich wady zdążyły się już uwidocznić. Wbrew pozorom sprawa wcale nie jest prosta, ponieważ garnki zaprojektowane specjalnie z myślą o przyrządzaniu konkretnych potraw, choć droższe od „uniwersalnych”, często zapewniają naprawdę dużo większą wygodę.
Możliwość mycia w zmywarce
W przypadku zdecydowanej większości garnków producent nie będzie nakładał ograniczeń co do mycia w zmywarce. Są jednak takie materiały i techniki wykończeń, które są wrażliwe na środki czyszczące używane w zmywarkach. Takie garnki mogą świetnie wyglądać, ale konieczność ich ręcznego mycia dla wielu osób będzie poważną wadą. O tym warto pamiętać, szczególnie jeśli ma się na oku jakieś mniej typowe naczynia.
Jakość wykonania
Znów wracamy do kwestii doboru szczególnie garnków indukcyjnych. W ich przypadku jakość wykonania będzie bowiem miała wybitnie duże znaczenie. W szczególności chodzi o to, czy producent zadbał o idealnie płaskie dno. Jeśli nie, to o ile na gazie czy zwykłej kuchence elektrycznej garnek będzie sprawdzał się bardzo dobrze, o tyle na kuchence indukcyjnej będzie w najlepszym wypadku średnio użyteczny, a w najgorszym – w ogóle się nie sprawdzi. Jeśli nie przylega do powierzchni pola grzewczego, to się nie zagrzeje. Problematyczne w najtańszych garnkach są też mocowania uchwytów, kiepskiej jakości pokrywki, a w garnkach nierdzewnych podwójne dna, które mają tendencję do rozszczelniania się. Jakość należy więc oceniać możliwie dokładnie i na pewno nie warto kierować się tutaj wyłącznie opiniami z internetu – trzeba zawsze poświęcić trochę czasu, żeby garnki dokładnie obejrzeć i ocenić. Przydaje się w tym celu odrobina wiedzy o materiałach, ponieważ dziś garnki produkuje się z bardzo różnych tworzyw, wliczając w to ceramikę i szkło. Niestety nie zawsze na pierwszy rzut oka uda się ocenić, czy jakość wykonania jest odpowiednio wysoka.
Podsumowanie
Po co poświęcać tyle czasu na wybór dobrego garnka? Przede wszystkim po to, że prawdopodobnie kupując rondelek za 20 złotych, łatwo się będzie rozczarować. Z kolei wydanie stu złotych lub więcej na pojedynczy garnek zawsze jest zauważalne w domowym budżecie. Warto więc mieć pewność, że będzie to rozsądny wydatek. Żeby przez lata cieszyć się dobrymi garnkami, warto chyba poświęcić trochę czasu na ich właściwy wybór.
(grafika Pixabay.com)