Układ kuchni i rozmieszczenie sprzętów AGD w kuchni ma niebagatelny wpływ na nasz komfort podczas codziennego przygotowywania posiłków. Zmywarka nie stanowi tu wyjątku. Gdzie postawić zmywarkę i jak rozplanować ustawienie innych urządzeń kuchennych względem zmywarki.

Data dodania: 2020-11-30

Wyświetleń: 1040

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 1

WIEDZA

-1 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Gdzie powinna stać zmywarka w kuchni?

Gdzie najlepiej ustawić zmywarkę?

W funkcjonalnych projektach kuchni najczęściej spotkamy się z umiejscowieniem zmywarki w okolicach zlewozmywaka. Skąd wynika takie układ? Zanim włożymy brudne naczynia do zmywarki, niekiedy trzeba je opłukać czy też pozbyć się z nich resztek jedzenia. Dobrze jest zatem również, gdy w okolicach zmywarki zaplanujemy szafkę z koszem na śmieci – z reguły będzie to właśnie szafka pod zlewem. Z kolei, kiedy już ze zmywarki wyjmujemy czyste naczynia, zdarza się, że nie są one dokładnie wysuszone. Wtedy wygodnie możemy odłożyć je na ociekacz. Ale czy zmywarka mysi być obok zlewu? Zmywarka ustawiona obok zlewu sprawia, że kuchnia staje się bardziej ergonomiczna, jednak gdy pomieszczenie nie pozwala nam na taki układ, zmywarkę lepiej ustawić w innym miejscu, niż całkowicie z niej rezygnować. Pamiętajmy tylko, że musimy zapewnić jej dostęp do instalacji wodnej i kanalizacyjnej. W małej kuchni jednak nie powinno stanowić to problemu.

Co jest bezpieczne, a co niewskazane?

Jak zapewne wiemy, lodówki nie powinno stawiać się zbyt blisko kuchenki czy piekarnika, gdyż rozgrzane sprzęty mogą mieć niekorzystny wpływ na pracę chłodziarki. A jak jest ze zmywarką? Czy zmywarka obok piekarnika to bezpieczne rozwiązanie? Nie ma ku niemu żadnych przeciwwskazań, szczególnie kiedy do dyspozycji mamy sprzęty do zabudowy. Obudowa sprzętów stanowi dla nich wystarczającą izolację. Kiedy natomiast jesteśmy w posiadaniu urządzeń wolnostojących, profilaktycznie zachowajmy między nimi kilkucentymetrowy odstęp. Podobnie będzie w przypadku chłodziarki. Drgania, jakie podczas pracy wywołuje zmywarka nie są na tyle duże, by móc w jakikolwiek sposób uszkodzić zmywarkę. Jedyne, o czym warto pamiętać, by nasza zmywarka obok lodówki mogła czuć się bezpiecznie to, by obu sprzętów nie podłączać do jednego gniazdka.

Szafka na zmywarkę

Typowa szafka pod zabudowę zmywarki będzie mieć 82 cm wysokości. Jej szerokość zależeć będzie od wybranego przez nas modelu. Standardowa zmywarka będzie mieć ok. 60 cm szerokości. Typowa szerokość kompaktowej zmywarki to natomiast 45 cm. Regulowane nóżki pozwolą nam dostosować wysokość szafki do naszych potrzeb. Dla zachowania estetycznego wyglądu mebli, nóżki szafki zasłaniane są cokołem. Wysokość cokołu to ok. 10 cm. Kiedy decydujemy się na wstawienie zmywarki do zabudowy do urządzonej już kuchni, w łatwy sposób możemy przerobić jedną z szafek na szafkę na zmywarkę. Wystarczy odpowiednio przerobić jej front.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
-1 Ocena