Oszczędzanie energii ma dziś kolosalne znaczenie, nie tylko ze względu na konieczność ochrony środowiska, ale także na koszta życia, które stają się coraz wyższe. Od dawna trwa pojedynek pomiędzy zmywarką i zlewozmywakiem – w czym zmywać, by płacić mniej za media?

Data dodania: 2015-08-22

Wyświetleń: 1082

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Po pierwsze – woda

Woda stanowi najważniejszy element, który umożliwiający zmywanie – i to jej zużycie w większości przypadków określa, co się opłaca. EPA, czyli Agencja Ochrony Środowiska obliczyła, że standardowa zmywarka zużywa mniej więcej 22 litry wody na jedno zmywanie. Zmywarka posiadająca atest Energy Star zużywa siedem litrów mniej na mieszczące się w zmywarce czternaście elementów zastawy – czyli ponad litr na jeden element.

Zużycie wody podczas zmywania ręcznego wynosi mniej. Zwykły kran wypuszcza siedem litrów wody na minutę. Można w tej ilości umyć i opłukać nakrycia dla ośmiu osób. Daje to 54 naczynia i sztućce i na każde z nich wypada ćwierć litra wody.
Zlewozmywak wygrał ten etap.

Po drugie – energia

Bez energii elektrycznej nie byłoby możliwe szybkie nagrzanie wody oraz uruchomienie zmywarki.

Tutaj jednak nie ma wątpliwości – zmywarka pochłania zdecydowanie więcej energii. Potrzebuje jej na nagrzanie wody, pracę elementów mechanicznych oraz późniejsze wysuszenie naczyń. Natomiast zmywanie ręczne wymaga jedynie nagrzania wody, lecz nie zawsze – zmywanie niezatłuszczonych naczyń w chłodnej wodzie również przyczyni się do oszczędności. Zmywak wygrywa ponownie.

Po trzecie – środki czyszczące

Cena tabletek do zmywarki wynosi od 10 do 60 zł w zależności od marki, natomiast płyn do mycia naczyń – od nieco ponad 1 złotówki do 7 za litr. Bez względu na to, jak drogi środek wybierzemy, zmywanie ręczne i tak stanie się tańsze, ponieważ tabletek na zmywanie w zmywarce bywa zdecydowanie mniej niż ilości płynu potrzebnego do zmywania. Ponadto, można ułatwić sobie oszczędzanie poprzez zamknięcie odpływu wody w zlewozmywaku – mycie naczyń w taki sposób powoduje obniżenie kosztów.

Zmywanie ręczne wygląda w takim razie dużo taniej, jednak dla kogoś, kto ceni sobie przede wszystkim wygodę, korzystniejsza będzie zmywarka. Ale trudno wyobrazić sobie kuchnię bez zlewozmywaka – potrzeba miejsca, gdzie można opłukać warzywa, umyć ręce lub nalać wody do garnka. Jeżeli zlewozmywaka potrzeba tylko do tego, warto zdecydować się na niewielki rozmiarowo, na przykład zlewozmywak jednokomorowy granitowy. Granit stanowi odpowiedni materiał dla nowoczesnej kuchni ze zmywarką, ponieważ wygląda nowocześnie i designersko.

W przypadku zmywania ręcznego, warto zakupić zlewozmywak dwukomorowy lub 1,5 komorowy z ociekaczem – dają one dużo miejsca na naczynia, a dzięki temu zmywanie staje się dużo prostsze i przyjemniejsze.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena