Zmywarka to jedno z najczęściej wykorzystywanych urządzeń AGD w każdym domu. Pracuje niemal każdego dnia, żeby zaoszczędzić nam czasu i energii na ręczne zmywanie naczyń. Żeby jednak cieszyć się w pełni z możliwości zmywarki, warto wybrać dobry i sprawdzony model.

Data dodania: 2021-01-14

Wyświetleń: 636

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 1

WIEDZA

-1 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Szukasz zmywarki? Musisz to wiedzieć

Na co zwrócić uwagę przy zakupie zmywarki? Niektóre parametry są kluczowe w kontekście bezproblemowego korzystania z tego urządzenia. Oszczędność, dyskretność pracy oraz skuteczność - to główne zalety, których oczekujemy po nowej zmywarce. Coraz większą rolę odgrywa też niebanalny design.

Jaki rodzaj wybrać, może zmywarka retro? 

Pierwsze pytanie, na które należy odpowiedzieć przed zakupem zmywarki to jej rodzaj. Do wyboru mamy bowiem zmywarki wolnostojące oraz do zabudowy. Urządzenia, które można dopasować do urządzanej lub remontowanej kuchni chowane są pod blatem, natomiast z przodu zakrywane frontem, przez co zmywarka jest wyjątkowo dyskretna. Zmywarka wolnostojąca jest za to dużo bardziej uniwersalna w kwestii ustawienia. Jeśli mamy już zamontowane trwale meble kuchenne, urządzenie wolnostojące można ulokować w każdym wolnym miejscu z dostępem do wody lub możliwością podłączenia do zlewu. Niemniej w przypadku zmywarki wolnostojącej należy umiejętnie dobrać jej wygląd do wystroju kuchni. Zazwyczaj polega to na dopasowaniu kolorystyki sprzętu AGD w domu, gdzie dominują trzy kolory: metalowy/srebrny, biały oraz czarny. Ciekawym odstępstwem od standardowego wyglądu urządzenia może być zmywarka retro. Charakteryzuje się ciekawą stylistyką, zbliżoną lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych w Stanach Zjednoczonych. Zmywarka retro może stworzyć niepowtarzalny charakter w kuchni i wyróżnić się z tłumu. Szeroki wybór zmywarek retro posiada w swojej ofercie marka Lofra. Zmywarka retro w połączeniu z innycm sprzetem AGD w tym stylu to może być strzał w dziesiątkę 

Kolejna ważna decyzja dotycząca wyboru zmywarki odnosi się do jej rozmiaru. Na rynku dostępne są zmywarki w dwóch standardowych rozmiarach: o szerokości 60 cm oraz węższe, 45-centymetrowe. Wybór między jedną a drugą zależy od dwóch czynników. Pierwszym jest liczba domowników, a drugim dostępne w kuchni miejsce. W niedużych pomieszczeniach lub niektórych kuchniach otwartych każda szafka kuchenna jest na wagę złota. Dlatego przy tak ograniczonej przestrzeni lepszym rozwiązaniem będzie bardziej kompaktowa zmywarka o szerokości 45 cm. Jednak w przypadku rodziny 2+1 wąska zmywarka może okazać się niewystarczająca. Zwłaszcza osoby, które często gotują w domu i myją duże garnki czy patelnie, zdecydowanie bardziej komfortowo poczują się z urządzeniem o szerokości 60 cm, które według producentów może pomieścić 2-3 komplety naczyń więcej, niż 45-centymetrowa zmywarka.

Zużycie wody i energii- zmywarka retro i inne

Szukając optymalnej zmywarki jednym z kluczowych aspektów jest również oszczędność. Jeśli urządzenie będzie zużywać mało wody i prądu, oznacza to nie tylko niższe rachunki ale też postawę przyjazną środowisku. Na etykiecie energetycznej każdej zmywarki znajdziemy informacje o rocznym zużyciu wody oraz energii elektrycznej. Być może w przypadku naszego użytkowania parametry te będą zupełnie inne, jednak pozwala to porównać ze sobą poszczególne modele. W aspekcie oszczędności bardzo ważną funkcją zmywarki jest różnorodność programów, dzięki czemu będziemy w stanie dopasować tryb zmywania do naczyń, a tym samym regulować zużycie wody. Podobną rolę odgrywa funkcja połowy załadunku. Zmywarki z taką opcją zużywają nawet 60% mniej wody niż w tradycyjnym cyklu. Jest to bardzo przydatna funkcja w sytuacji, kiedy mamy niewiele brudnych naczyń, ale nie chcemy czekać, aż brud zaschnie i będzie trudniejszy do usunięcia. Długość wybranego programu oraz m.in. funkcja suszenia przekładają się na zużycie prądu. Te wartości również możemy łatwo porównać dzięki oznaczeniom klas energetycznych.

Cicha praca

Czas na element codziennego użytkowania zmywarki do naczyń, który często bywa pomijany przy zakupie lub lekceważony. Głośność pracy zmywarki ma jednak niebagatelne znaczenie, zwłaszcza jeśli mieszkamy w domu z otwartą kuchnią bądź typowym aneksem kuchennym. Jeśli urządzenie znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie głównego pomieszczenia, w którym spędzamy większość dnia, głośność pracy zmywarki jest bardzo ważna. Warto zatem zwrócić uwagę na to, ile decybeli generuje zmywarka w trakcie pracy. Jest to też szczególnie ważne, jeśli mamy w zwyczaju uruchamianie urządzenia na koniec dnia, kiedy zasypiamy, a niedaleko pracuje sprzęt. Na głośność zmywarki wpływ ma nie tylko jej naturalny poziom hałasu. Czasami głośna praca urządzenia wynika np. z niewłaściwego ustawienia, braku poziomu, co przekłada się na generowany hałas. Ważne więc, żeby przy montażu zwrócić na ten aspekt szczególną uwagę. Jest to tym ważniejsze, jeśli wybraliśmy urządzenie do zabudowy. Taką zmywarką, która wpasowana jest idealnie między szafki oraz pod blat znacznie trudniej później właściwie wypoziomować.

Oto najważniejsze aspekty, które należy wziąć pod uwagę przy zakupie zmywarki. Czy wybierzemy nowoczesny sprzęt z minimalistycznym designem, czy może planujemy wystrój w klasycznym klimacie, gdzie najlepiej sprawdzi się zmywarka retro? Pamiętajmy, żeby zwracać uwagę zarówno na funkcjonalność, jak i estetykę.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
-1 Ocena