Podarunek w postaci kwiatu zawsze okazuje się idealny dla pokazania swoich uczuć, dla przeprosin lub wyrażenia uznania. Nie każdy jednak wie, jakie gatunki i barwy kwiatów wiążą się z określonymi intencjami. Jak wybrać kwiat by dobrze wyrazić swoje uczucia lub nie popełnić faux pas?

Data dodania: 2015-08-31

Wyświetleń: 1689

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 1

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

1 Ocena

Licencja: Creative Commons

Kwiaty – jakie znaczenie wiąże się z kolorem i gatunkiem?

Bratek

Bratek reprezentuje przywiązanie i troskę o drugą osobę. Podarowanie go nie wiąże się z wielkimi uczuciami, ale z szacunkiem i pamięcią o drugiej osobie. Kiedy go wręczamy, okazujemy przywiązanie i liczymy na to samo. Bratki dajemy, kiedy chcemy podziękować za wielką przysługę.

Konwalia

Konwalie, obok lilii, uważa się za kwiaty symbolizujące delikatność, niewinność i piękno. Podarowanie podobnego kwiatu oznacza uznanie wyjątkowej urody drugiej osoby, zachwyt i zauroczenie. Bukiet z konwalii zostanie idealnym prezentem na walentynki, kiedy chcemy wyrazić swoją miłość nieświadomej tego osobie, lub jako prezent na pierwszą randkę.

Niezapominajka

Jak sama nazwa wskazuje, kwiat, który symbolizuje pamięć. Podarowanie niezapominajek to sygnał wiecznej pamięci o drugiej osobie i prośba o to samo. Dawniej niezapominajki dawało się przyjaciołom i przyjaciółkom z wakacji, kolonii lub obozów, tuż przed odjazdem do domu, by przekazać, że na zawsze ich zapamiętamy.

Chryzantema

Istnieje zasada, że chryzantem się nie wręcza. Są to kwiaty kojarzone ze zmarłymi, cmentarzami i grobami. Podczas uroczystości Wszystkich Świętych w całej Polsce dekorowane są nimi groby. Mało kto jednak wie, że nie wszystkie chryzantemy oznaczają pamięć o zmarłych – czerwone chryzantemy to symbol miłości, zaś różowe oddania. Złociste oznaczają pamięć i myślenie o ukochanej osobie – i takiej barwy chryzantemy stanowią najczęstszy widok na cmentarzach. Opinia chryzantemy jako kwiatu typowo pogrzebowego utarła się już i wręczenie jej raczej nie spotka się z aprobatą.

Róże

Róża została najbardziej popularnym i odpowiednim kwiatem do podarowania, głównie ze względu na wiele barw, oznaczających różne uczucia. Czerwona róża stanowi wyraz potężnej, niezmąconej niczym miłości, miłości aż do śmierci i wbrew wszelkim przeciwnościom, natomiast biała to już symbol szacunku i niewinności. Oraz, podobnie jak czerwona, miłości, jednak tej pierwszej, najniewinniejszej i czułej. Białe róże stanowią także idealny pomysł na prezent z okazji ślubu bliskiej osoby.

Różową różę podarujemy komuś, komu zechcemy podziękować, okazujemy mu wdzięczność i chcemy wyrazić naszą przyjaźń. Negatywne uczucia wyraża się za pomocą żółtych róż – chociaż kwiatów tej barwy z zasady nie wręcza się. Oznaczają one zazdrość, złe myśli i niechęć.

Istnieje romantyczna anegdotka dotycząca róż – pewien chłopak, podarował swojej ukochanej bukiet dwunastu czerwonych róż mówiąc przy tym, że kiedy wszystkie uschną, wówczas skończy się jego miłość. Zrozpaczona dziewczyna dopiero po jakimś czasie zauważyła, że niektóre kwiaty są sztuczne. Wszystkie róże zatem nie mogły umrzeć, dlatego miłość tej pary miała trwać wiecznie. Zatelefonowanie do hurtowni kwiatów sztucznych w celu zakupienia kilku kwiatków do żywego bukietu, by potem podarować go z podobnym wyznaniem może zaowocować bardzo romantycznym efektem.

Także ilość róż posiada własne znaczenie – jedna symbolizuje miłość od pierwszego wejrzenia, natomiast 3 to wyznanie miłości. 108 stanowi zwyczaj podczas oświadczyn, 365 wyraża bezgraniczną miłość każdego dnia.

Każdy kwiat oznacza co innego, warto jednak zadbać o urozmaicenie bukietu stosując dodatki florystyczne, jak choćby wstążki czy folie. Tak ubrany kwiat zyska jeszcze większe znaczenie, ponieważ bukiet wygląda na zadbany – tak samo jak uczucia, które wyrażamy wręczając kwiaty. Jeżeli kwiat mają ozdabiać mieszkanie przez długą część roku, dobrym wyborem (zwłaszcza zimą) może zostać zainwestowanie w kwiaty sztuczne – równie piękne jak prawdziwe, a jednocześnie mogące przetrwać bardzo długo.

Licencja: Creative Commons
1 Ocena