Obecnym ważnym kulturalnym wydarzeniem w Krakowie jest po nocy otwartych Muzeów, noc Synagog, głównie zlokalizowanych na krakowskim Kazimierzu. Ważnym świętem kultury żydowskiej będzie również koncert Shalom na Szerokiej.

Data dodania: 2011-09-12

Wyświetleń: 1410

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

 

Na początku czerwca przyciągnie swą uwagą, nie tylko na stałe mieszkających tu Krakowian, ale i przede wszystkim turystów. Siedem zachowanych bożnic otworzy dla nich swe podwoje.  Wydarzenie to od lat interesuje zwiedzających, a XVI- i XVII-wieczne sale modlitewne przyciągają turystów zainteresowanych ich odmiennością.

 

Polskie miasto jest wyjątkowym pod tym względem miejscem w Europie. W jednej dzielnicy odnajdziemy skupisko, aż siedmiu synagog, które raz, jak co roku w ciągu jednej nocy są otwarte dla zwiedzających. Od 22.30 po inauguracyjnych przemówieniach krakowskich rabinów otworzą się dla nas synagogi.

 

Usłyszymy izraelskie kapele wraz z ich przebojami. Odbędą się również debaty dotyczące życia żydowskiej społeczności, m.in. na temat pozycji kobiet w judaizmie, młodych ludzi pochodzenia żydowskiego chcących odnaleźć się w tej kulturze, a także spotkania wyjaśniające podstawy samej religii żydowskiej.

 

Pojawią się nawet w nocy gorąco polecane warsztaty plastyczne. A turystów również ucieszy nowy pomysł interaktywnej  wystawy, ukazująca bożnice, i to nie tylko obecnie istniejące. Przypomni nam to o historycznych byłych miejscach modlitwy.

Multimedialne prezentacje ukażą nam również współczesną społeczność żydowską, a ponadto kulturę i historię Izraela, którą znaliśmy ogólnikowo z Pisma Świętego.

Do tego towarzyszą nam izraelskie tańce i typowe dla tego kraju jedzenie – pity, humus czy też falafel.

 

Nocy Synagog towarzyszą liczne imprezy, a najbardziej wspiera znane już od lat Święto Ulicy Józefa. Dzięki tego typu wydarzeniom kulturalnym potrafią współistnieć obok siebie odmienne kultury, godzące wszelkie różnice kulturalne, społeczne i religijne. Stanowi to najlepszy dowód udanej koegzystencji odmiennych kulutr, i jakże różnych narodów.

Licencja: Creative Commons