Na początku czerwca przyciągnie swą uwagą, nie tylko na stałe mieszkających tu Krakowian, ale i przede wszystkim turystów. Siedem zachowanych bożnic otworzy dla nich swe podwoje. Wydarzenie to od lat interesuje zwiedzających, a XVI- i XVII-wieczne sale modlitewne przyciągają turystów zainteresowanych ich odmiennością.
Polskie miasto jest wyjątkowym pod tym względem miejscem w Europie. W jednej dzielnicy odnajdziemy skupisko, aż siedmiu synagog, które raz, jak co roku w ciągu jednej nocy są otwarte dla zwiedzających. Od 22.30 po inauguracyjnych przemówieniach krakowskich rabinów otworzą się dla nas synagogi.
Usłyszymy izraelskie kapele wraz z ich przebojami. Odbędą się również debaty dotyczące życia żydowskiej społeczności, m.in. na temat pozycji kobiet w judaizmie, młodych ludzi pochodzenia żydowskiego chcących odnaleźć się w tej kulturze, a także spotkania wyjaśniające podstawy samej religii żydowskiej.
Pojawią się nawet w nocy gorąco polecane warsztaty plastyczne. A turystów również ucieszy nowy pomysł interaktywnej wystawy, ukazująca bożnice, i to nie tylko obecnie istniejące. Przypomni nam to o historycznych byłych miejscach modlitwy.
Multimedialne prezentacje ukażą nam również współczesną społeczność żydowską, a ponadto kulturę i historię Izraela, którą znaliśmy ogólnikowo z Pisma Świętego.
Do tego towarzyszą nam izraelskie tańce i typowe dla tego kraju jedzenie – pity, humus czy też falafel.
Nocy Synagog towarzyszą liczne imprezy, a najbardziej wspiera znane już od lat Święto Ulicy Józefa. Dzięki tego typu wydarzeniom kulturalnym potrafią współistnieć obok siebie odmienne kultury, godzące wszelkie różnice kulturalne, społeczne i religijne. Stanowi to najlepszy dowód udanej koegzystencji odmiennych kulutr, i jakże różnych narodów.