Second-handy od kilku lat przeżywają swój renesans na polskim gruncie. Dawniej, jeszcze w czasach naszych rodziców stanowiły one nieprzyjemną konieczność lub miejsce, w którym ciotki, babcie lub rodzice kupowali ze względu na bardzo niską cenę, ale żadne z dzieci nie chciało później w takich ubraniach chodzić.

Data dodania: 2015-08-28

Wyświetleń: 1213

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

 

 

Czy masz odpowiednie nastawienie?

Niby nowe, ale jednak z drugiej ręki. Teraz jednak stały się nowym trendem, dlatego warto ubierać się właśnie w sklepach z odzieżą używaną, ponieważ, jak powiadają buddyści – ubrania też mogą przejść reinkarnację, a w ten sposób dajemy im drugie życie. A przede wszystkim możemy stać się eko, a wszystko co ekologiczne warto brać pod uwagę, jeżeli pragniemy podążać za panującymi trendami.

Wszyscy ci, którzy zostali porwani wraz z nowym emocjonującym wirem przynoszącym nie tylko ciekawe perełki, ale i moc wrażeń, mogą być pewni, że nie zostaną wyśmiani, ale staną się wzorem do naśladowania. Szperanie w zakamarkach wszelakich ciucholandów, szmateksów, second handów, gdzie możemy znaleźć odzież używaną, stało się popularne. Szczególną uwagą cieszą się one wśród młodych dziewczyn, które nie tylko pragną odczuć dreszczyk emocji podczas poszukiwania prawdziwych skarbów rodem z filmów z Indianą Jonesem, ale również odnajdują w tym swoją pasję i zadają sobie pytanie, czy warto otworzyć second hand jako ciekawszy sposób na życie? Rodzice od zawsze powtarzają, żeby robić to co się kocha. Czy w takim razie warto zainteresować się otwarciem sklepu lub hurtowni odzieży używanej?

 

Żyła złota czy jednak upadający biznes?

Konkurencja na rynku może wydawać się zniechęcającym czynnikiem, ale niekiedy warto zainteresować się swoim wrogiem, żeby wykorzystać jego słabości. Do tematu można podejść dwojako; po pierwsze popyt – jaki i czy na tyle atrakcyjny, że warto się interesować akurat nim? Najlepiej sprzedają się ubrania damskie, a sklepów oferujących ten rodzaj asortymentu pojawia się coraz więcej i wobec tego można pokusić się o założenie choćby hurtowni używanej odzieży dziecięcej czy męskiej. Po drugie konkurencja wcale nie oznacza, że nasz biznes będzie w jakimkolwiek stopniu gorszy, najważniejsze żeby wiedzieć, jak się zareklamować, zdobyć odpowiednich dostawców i jak pozyskać klientów z wybranej przez nas grupy docelowej. Przede wszystkim trzeba się odpowiednio przygotować, zebrać informacje, które mogą być kluczowe podczas otwierania sklepu.

 

Z czym to się je? Czyli sort czy niesort?

Wynajem odpowiedniej powierzchni sprzedażowej czy dobra lokalizacja to nie jedyne problemy, z jakimi możemy się borykać. Przede wszystkim trzeba pamiętać, że początków nie można określić mianem najtańszego biznesu, ponieważ trzeba zdobyć odpowiedni kapitał na jego rozkręcenie oraz, przede wszystkim, zdecydować się na konkretny towar. A ten warto zakupić od sprawdzonego dostawcy. Sprzedawca indywidualny czy hurtownia - to nie ma znaczenia, ponieważ najważniejszą decyzję podejmuje się, gdy trzeba wybrać sort czy niesort? Obydwie formy posiadają wady i zalety. Rzeczy sortowane to najprostszy wybór, choć wcale nie najtańszy, natomiast niesort wydaje się trochę jak kupowanie kota w worku. Chociaż może okazać się wyjątkowo opłacalny i z pewnością o wiele tańszy. Dodatkowo nigdy nie wiadomo co tak naprawdę znajdzie się w paczce z niesortu, która może okazać się rogiem obfitości? Życie to ryzyko, dlatego trzeba zdecydować, czy wydać więcej pieniędzy na sprawdzony towar przy jednoczesnym podniesieniu ceny w sklepie, wiążącym się z ryzykiem małego utargu, czy postawić na niewiadomą.

 

Na jakie zaplecze finansowe trzeba się przygotować?

Pierwszy i najważniejszy wydatek stanowi opłacenie wynajmu lokalu, następnie zakup towaru, którego koszt może wynieść od 10 do nawet 50 tysięcy złotych. Wszystko zależy od tego, na jaki typ odzieży się zdecydujemy. Do tego dochodzą, oczywiście, elementy wyposażenia sklepu jak półki i wieszaki, oraz zainwestowanie w szyld czy inną formę reklamy. Wbrew pozorom musimy być przygotowani na duże koszty, chociaż według wielu właścicieli już w ciągu kilku miesięcy włożone pieniądze zaczną się zwracać.

 

Mimo licznej konkurencji, to wciąż klienci rządzą tą branżą, z jednego prostego powodu – wybierają się tam, gdzie znajdą tani i dobrze wyglądający towar. Jeżeli nowo otwarty second hand zaoferuje im odzież używaną świetnej jakości w niższych cenach, to z pewnością zechcą zapoznać się z ich asortymentem. Prowadzenie własnego sklepu z odzieżą używaną może przysparzać wielu kłopotów i niektórzy uważają, że wygodniejszą, jak i łatwiejszą formą może zostać zdecydowanie się na franczyznę, czyli współpraca z większymi firmami handlującymi odzieżą używaną, potocznie nazywanymi sieciówkami.

 

Powracając do początkowych pytań – czy warto zdecydować się na otwarcie swojego wymarzonego second handu ? I tak, i nie. Z pewnością może okazać się nietypowym interesem, którego prowadzenie wymagać może znajomości handlu oraz trendów, żeby wiedzieć jak odpowiadać na zapotrzebowania wybrednego klienta. A to z każdym rokiem zmienia się w Polsce. Second handy stały się na tyle popularne, że dzięki nim zmienił się pierwotny odbiorca. Nowi i bardziej wybredni klienci, to nie tylko wielki sukces, ale przy okazji kolejne wyzwanie, przed którym stają właściciele sklepów i hurtowni odzieży używanej.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena