Od kilku miesięcy światem rządzi COVID-19. Wyjątkowo wredna, zakaźna choroba koronawirusowa, w ciężkich przypadkach prowadząca do śmierci. Ze względu na szybkie przenoszenie budzi lęk u wielu z nas.

Data dodania: 2020-04-10

Wyświetleń: 834

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Jak przetrwać Wielkanoc w czasach epidemii?

W obliczu koronawirusa wiele firm, zakładów, instytucji i innych działalności zostało czasowo zamkniętych. Ograniczenie kontaktu, będące najlepszą metodą zapobiegawczą kolejnym zakażeniom zmusiło do pozostania w domach. Z dnia na dzień grono zapracowanych ludzi, którzy czasami nie widywali się po kilka dni a nawet tygodni zmuszeni zostali do spędzania 24 godzin. Zapewne dla wielu młodych małżeństw lub osób starszych którzy cenią sobie wspólną obecność to przyjemny czas. Jednak czasami nawet najlepsza rodzina musi od siebie odpocząć. Każdy ma swoje własne zdanie, swoje potrzeby i po pierwszych pozytywnych emocjach przychodzi zmęczenie i “zgrzyty”. Zapewne to dłuższe obcowanie jest powodem iż coraz więcej osób nie cieszy się na myśl o zbliżającej się Wielkanocy.

Dzień jak codzień.

Wyjątkowość świąt polega między innymi na spędzaniu czasu z najbliższymi. Zwykle poprzedza je intensywniejsza praca niż zwykle, wyczerpanie fizyczne, organizacja i załatwianie wielu niecodziennych spraw. W obecnym roku to właśnie zostało zaburzone. O ile dzieci i młodzież nie potrzebują “przedświątecznego zamieszania” do przeżywania wyjątkowych chwil, o tyle dla dorosłych jest to niemal warunek konieczny. Pojawia się niechęć a nawet brak pomysłu jak wprowadzić świąteczny klimat do domów. Bardzo często zapominamy że wyjątkową atmosferę wprowadzają także dekoracje. Zwykle kupujemy je bezwiednie, jako kolejny punkt na liście zakupów, przynosimy do domu i stawiamy. Przy okazji przypominamy sobie o bibelotach schowanych w kartonach i również nimi przystrajamy dom. Szczególnie tego roku trzeba zadbać o wystrój mieszkania. Dekoracje z powodzeniem mogą tworzyć wszyscy domownicy i niemal ze wszystkiego “co jest pod ręką”. W internecie jest niezliczona ilość poradników jak i z czego wykonać dekoracje.

Obrzędy religijne online.

Kolejnym warunkiem głębokiego przeżywania Wielkanocy jest możliwość uczestniczenia w obrzędach. Wiele osób nawet nie praktykujących, w święta czuje potrzebę pójścia do kościoła. Niestety, obecnie jest to niemożliwe, ale media i tutaj wychodzą z pomocą. W TV i internecie prowadzone są msze i pozostałe obrzędy online. Warto zachęcić nawet najmłodszych do uczestniczenia w nich. Jest to niebywała okazja aby maluch, który na co dzień nie jest w stanie wysiedzieć kilkudziesięciu minut, mógł zobaczyć jak to wszystko przebiega. Zapytać i poznać religię od strony praktycznej. 

Technologia w służbie ludzkości.

Brak rodziny przy Wielkanocnym stole jest szczególnie bolesne. Myśl że nie zobaczymy rodziców, dziadków, rodzeństwa czy dzieci także odbiera chęć przygotowywania. Współczesny człowiek spontanicznie sięga po telefon w celu rozmowy lub skorzystania z  komunikatorów. Dlaczego teraz mielibyśmy z tego nie skorzystać. Warto wcześniej sprawdzić nasze taryfy, a w razie konieczności zmienić lub dokupić pakiet aby móc swobodnie rozmawiać. To doskonały moment żeby zachęcić do korzystania z dobrodziejstw techniki seniorów i najwytrwalszych przeciwników współczesnych urządzeń do komunikacji. Coraz powszechniejsze stają się videorozmowy które są najlepszą alternatywą spotkania.

Świadomość odpowiedzialności.

Zapewne wiele osób odczuwa smutek i strach związany z sytuacją jaka powstała przez koronawirusa. Jednak trzeba pamiętać iż choroba minie i wrócimy do poprzedniej normalności, do zabiegania, pracy, powrotów do pustego domu zanim pojawi się reszta domowników. Zanim jednak do tego dojdzie, miną święta które będą pamiętać nasi najbliżsi. Czy na pewno chcecie aby z tegorocznej Wielkanocy zapamiętali tylko wiadomości o epidemii i smutnych zatrwożonych ludzi?

Licencja: Creative Commons
0 Ocena