Jeśli firma planuje uruchomienie dobrej klasy aplikacji biznesowej, nie tylko trzeba
wybrać produkt uznanego producenta, ale także należy poświęcić czas na wybór
właściwej firmy wdrożeniowej. Bez poprawnego wdrożenia nie będzie korzyści nawet z najlepszego oprogramowania. Oto najczęściej popełniane błędy przy wdrażaniu aplikacji biznesowej.
Brak odpowiedniej weryfikacji i analizy przedwdrożeniowej
Jeśli ktoś oszczędza przy wdrożeniu oprogramowania biznesowego, to może się mocno rozczarować efektami końcowymi. Nie warto tego robić. Taki błąd często kończy się wybraniem przez przedsiębiorcę nieodpowiedniego systemu biznesowego. Należy korzystać tylko z usług doświadczonych i certyfikowanych wdrożeniowców (np. Nav24.pl). Nie popełnią na pewno podstawowych błędów, jakimi są chociażby brak weryfikacji potrzeb klienta w zakresie odpowiedniego oprogramowania czy brak analizy procesów zachodzących w przedsiębiorstwie.
Brak skalowalności
Podczas wyboru oprogramowania biznesowego należy zwrócić szczególną uwagę na możliwości jego skalowalności i rozwoju. Często oprogramowanie tworzone przez niewielkie firmy przygotowane jest na potrzeby chwili obecnej, bez zakładania późniejszych zmian i wzrostu ilości przetwarzanych danych. Przy takim podejściu, w przypadku zwiększenia zapotrzebowania na zasoby, mogą pojawić się problemy lub też konieczność zmiany oprogramowania, a tym samym poniesienia dodatkowych kosztów. Warto więc zwracać uwagę na to czy dane rozwiązanie jest skalowalne – możliwe do późniejszych modyfikacji.
Brak kompleksowych testów
Jednym z ważniejszych etapów procesu wdrożeniowego jest przeprowadzenie kompleksowych i dokładnych testów systemu biznesowego przed udostępnieniem go pracownikom klienta. Niektórzy wdrożeniowcy traktują testowanie po macoszemu lub nawet w ogóle rezygnują z dokładnego testowania aplikacji. W rezultacie klient otrzymuje produkt, który niekoniecznie musi działać poprawnie.
Negatywne nastawienie użytkowników
Błędem podczas wdrażania systemu biznesowego jest także nieuwzględnienie w całym procesie użytkowników. Wielu z nich może czuć dyskomfort lub nawet strach przed zupełnie nowym oprogramowaniem i przed zmianą sposobu pracy. Zadaniem dobrego wdrożeniowca jest także odpowiednie zaznajomienie użytkowników z aplikacją biznesową, zorganizowanie kompleksowych szkoleń w zakresie obsługi systemu i pokazanie jego zalet.
Oczywiście to tylko kilka przykładów błędów, jakie mogą się pojawić podczas wdrażania aplikacji biznesowej. Wybór doświadczonej firmy wdrożeniowej może pomóc ich uniknąć. Profesjonalna firma wdrożeniowa wykona dokładną analizę przedwdrożeniową i diagnozę przedsiębiorstwa, uwzględni możliwości skalowania implementowanych rozwiązań, wykona wdrożenie zgodne z ustalonym harmonogramem, a także metodycznie zrealizuje testy powdrożeniowe, które ograniczą błędy i problemy na etapie eksploatacji.