Poręczając kredyt decydujesz się na poważne zobowiązanie finansowe, bo nie zawierasz umowy z osobą, której ten kredyt poręczasz, ale z bankiem i to on w razie problemów z jego spłatą wyegzekwuje od Ciebie swoją należność.

Data dodania: 2018-06-08

Wyświetleń: 644

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Uwaga! Nawet, gdy znajdziesz się w trudnej sytuacji materialnej. 


Przed wyrażeniem zgody na poręczenie kredytu musisz dowiedzieć się, jaka jest sytuacja finansowa kredytobiorcy, w jakim stanie jest jego firma, czy jest posiadaczem jakiś wartościowych rzeczy, które mógłby przeznaczyć na spłatę rat kredytu, gdyby firma upadła.

Uwaga! Możesz też rozważyć możliwość podżyrowania nie całego kredytu, ale tylko jego części. To zmniejszy ryzyko.
 

Negocjacje z bankiem przy poręczaniu kredytu


Podpisując umowę warto wynegocjować z bankiem, by poręczenie kredytu objęło tylko kwotę główną, bez ewentualnych karnych odsetek czy kosztów windykacji.

Uwaga! Nalegaj też na zapis, że bank będzie ściągał swoje należności w pierwszej kolejności od kredytobiorcy, a dopiero gdy to będzie nie możliwe - od żyranta, bo inaczej bank może zechcieć sobie ułatwić działanie i zamiast licytować majątek, wejść Ci na pensję.

Dowiedz się też, kto jeszcze poręcza kredyt. Bank nie ma podstaw odmówić Ci tej informacji. To nie jest tajemnica.
 

Pismo z banku w sprawie kredytu


Jeśli bank wyśle do Ciebie jakieś pismo (czy informujące o przerwie w spłatach czy wręcz wzywające Cie do zapłaty) - nie lekceważ tego.

Uwaga! Natychmiast interweniuj u dłużnika, a najlepiej zanim do tego dojdzie, dowiaduj się w banku, jak przebiega spłata kredytu.
 

Kredytobiorca nie spłacał kredytu


Jeśli kredytobiorca nie wywiązał się ze swoich zobowiązań względem banku i zwrócił się on do Ciebie jako poręczyciela kredytu, możesz odzyskać swoje pieniądze.

Uwaga! W takiej sytuacji wezwij dłużnika do dobrowolnej zapłaty i wyznacz termin, a gdy to nie poskutkuje - wnieś sprawę do sądu, przedstawiając umowę kredytową i dowód spłaty, a potem z wyrokiem w ręku zgłoś się do komornika.
 

Zabezpieczenie wekslem


Zabezpieczeniem poręczyciela kredytu może być weksel podpisany przez kredytobiorcę. Gdy potem odmówił zapłaty, weksel można notarialnie oprotestować.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena