Biorąc kredyt, musisz cały czas pamiętać, że będziesz go spłacać przez kilka czy kilkanaście kolejnych miesięcy. Musisz, oczywiście mieć na to fundusze.

Data dodania: 2018-05-30

Wyświetleń: 1010

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Uwaga! Dodaj więc wszystkie miesięczne dochody rodziny, a następnie odejmij od nich stałe wydatki, czyli opłaty za wodę, prąd, gaz, czynsz, telefony itd. Policz, ile Ci zostaje. Z tej kwoty będziesz spłacał raty. Nie powinny one w całości jej pochłonąć, bo będziesz potrzebował choćby niewielkiej rezerwy na nieprzewidziane wydatki.

Uwaga na parabanki

Aby pożyczka Cię nie zrujnowała, wystrzegaj się tzw. parabanków., które zachęcają do zaciągnięcia szybkich kredytów. Sprawdź, czy firma, które oferuje Ci kredyt, jest objęta nadzorem finansowym.

Uwaga! Informacje takie znajdziesz np. na www.knf.gov.pl w zakładce ostrzeżenia publiczne.

Jak najszybciej spłać kredyt

Przy braniu dużego, długoterminowego kredytu, np. kredytu hipotecznego, zdecyduj się na tzw. raty malejące i spłacaj je możliwie jak najszybciej. Zwłaszcza w pierwszych latach, ale oczywiście, jeśli Cię na to stać.

Uwaga! Odsetki naliczane są od sumy, która pozostała do spłacenia. Im więcej oddasz na początku, tym mniejsze będą odsetki od pozostałej kwoty. Aby obliczyć możliwy zysk z odsetek możesz wykorzystać kalkulator nadpłaty kredytu, który wszystko dokładnie zobrazuje.

Raty malejące są dobrym rozwiązaniem dla tych, którzy po wzięciu kredytu mogą spłacać więcej, ale nie są pewni, czy za jakiś czas ich sytuacja nie ulegnie pogorszeniu.

Kredyt spłacany w równych ratach cieszy się większą popularnością wśród tych, którzy nie mogą pozwolić sobie na wysokie raty. W konsekwencji jest on jednak droższy.

Koszty kredytu

Odsetki nie są jednym kosztem kredytu. Składają się na niego także opłaty za rozpatrzenie wniosku, prowizje, ubezpieczenia itp.

Uwaga! Koniecznie zapytaj w banku o rzeczywistą roczną stopę oprocentowania (RRSO) i poproś o podanie całkowitej kwoty do spłaty. Nie poprzestawaj też na ofercie jednego banku. Porównaj kilka propozycji. Różnicę w cenach kredytów w poszczególnych bankach mogą wynieść nawet 20-30%.

Przerwa w spłacie kredytu

Może się tak zdarzyć, że nie będzie Cię stać na kolejne ratę. Wtedy jak najszybciej idź do banku i opowiedz w swoich problemach. Kredytodawcy zależy na odzyskaniu swoich pieniędzy, więc możliwe, że wydłuży Ci okres spłaty, rozkładając kredyt na mniejsze raty.

Uwaga! Jeśli znajdziesz się w bardzo trudnej sytuacji, bank po dokładnym sprawdzeniu, może nawet obniżyć Ci wysokość odsetek. Nie chowaj tylko głowy w piasek, bo dług będzie narastał i trudno Ci będzie go spłacić.

Wcześniejsza spłata kredytu

Przed podpisanie umowy umowy warto zapytać o możliwość i warunki wcześniej spłaty kredytu. Jeśli Ci się poszczęści i będzie Cię stać na zapłacenie wyższej raty albo oddanie całego długu, może Cię czekać niemiła niespodzianka.

Uwaga! Bank nie musi na to się zgodzić, w każdym razie nie za darmo. Może zażądać dodatkowej opłaty. Zwykle procentowej, co znacznie podroży koszt Twojego kredytu. Dlatego kwestie warto wyjaśniać wcześniej, aby potem nie przepłacać.

Kredyt w swoim banku

O kredyt warto się pytać w banku, w którym masz konto osobiste, bo stali klienci mogą zwykle liczyć na korzystniejsze oferty. Rozważ też możliwość zaciągnięcia kredytu odnawialnego. Każde zasilenie konta, np. comiesięczną pensją, zmniejsza Twój dług i wysokosć należnych odsetek.

Uwaga! Taki kredyt może Cię kosztować o kilkanaście procent mniej.

Rezygnacja z kredytu

Jeśli już po podpisaniu umowy zorientujesz się, ze nie stać Cię na spłatę kredytu, możesz z niego zrezygnować. Ustawa o kredycie konsumenckim zezwala na to w ciągu 14 dni od daty podpisania umowy.

Uwaga! Nie sugeruj się reklamami, bo one przedstawiają jedynie plusy brania kredytu. Uważnie, bez pośpiechu przeczytaj umowę. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij z pracownikiem banku.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena