Nie zawsze mamy jednak taką możliwość – ponadto dzisiejsza dieta jest zubożona w wiele cennych składników odżywczych, co wynikać może z zanieczyszczeń środowiska czy nadużywania syntetycznych dodatków do żywności. Z tego powodu wzrasta liczba osób dotkniętych niedoborami witamin. Warto dowiedzieć się, czy jesteś w grupie ryzyka niedoboru witamin. A jeśli tak – koniecznie musisz poznać najskuteczniejszy sposób na uzupełnienie tych niedoborów.
Kto jest narażony na niedobory witamin i minerałów?
Istnieje spora grupa osób, które narażone są na niedobory witamin i minerałów. Na pewno są to osoby regularnie uprawiające sport, dzieci w okresie wzrostu, osoby w podeszłym wieku, kobiety w ciąży i karmiące piersią czy osoby narażone na ciągły stres.
Zwiększone zapotrzebowanie na witaminę C wykazują osoby mieszkające na zanieczyszczonych terenach, ciężko pracujące fizycznie lub umysłowo, palacze tytoniu, kobiety stosujące doustną antykoncepcję hormonalną. Z kolei większe zapotrzebowanie na witaminę D3 wynika z ograniczonej ekspozycji na słońce, występowania chorób przewlekłych (cukrzyca, nadciśnienie, miażdżyca) czy skłonności do rozwoju stanów depresyjnych.
Jeśli żyjesz w ciągłym stresie, pijesz dużo kawy i mało śpisz – jesteś narażony na niedobór magnezu oraz witamin z grupy B. A nadwaga, alergie, schorzenia układu sercowo – naczyniowego czy dodatni wywiad rodzinny w kierunku nowotworów może sugerować większe zapotrzebowanie na kwasy omega 3.
Skąd wiadomo, że brakuje nam witamin?
Objawy niedoboru witamin i minerałów najczęściej są mało charakterystyczne – i często nie są kojarzone z hipowitaminozą, a jedynie ze zwykłym przepracowaniem. Stałe zmęczenie, apatia, kłopoty ze snem, rozdrażnienie i zaburzenia koncentracji – przecież każdy z nas doświadcza ich od czasu do czasu, prawda? Większą uwagę zwracamy na bardziej charakterystyczne objawy niedoborów:
- skurcze mięśni, przyspieszona akcja serca i rozdrażnienie wskazywać mogą na niedobór magnezu
- stany zapalne skóry, zaburzenia odporności, zwiększony poziom lipidów we krwi i nadciśnienie mogą być efektem niedoboru kwasów omega 3
- stany depresyjne, wypadanie włosów, trądzik różowaty czy bóle głowy i mięśni często są efektem niedoborów witaminy D
Wtedy z pewnością potrzebna jest profesjonalna suplementacja. Ale wiedząc o wspomnianych wcześniej czynnikach determinujących zwiększone zapotrzebowanie na witaminy – najlepiej jest sięgać po suplementy diety profilaktycznie, aby niedoborom zapobiegać.
Naturalne witaminy – potrzebuje ich każdy z nas
W związku z bardzo dynamicznym trybem życia, wszechobecnym stresem, zanieczyszczeniami środowiska czy częstym stosowaniem diet odchudzających – każdy z nas powinien sięgać po suplementy diety. Nie należy ich oczywiście traktować jako zastępstwa dla zbilansowanej diety – mogą one jednak stanowić doskonałe jej uzupełnienie. Zwłaszcza, gdy są to suplementy diety doskonałej jakości, zawierające naturalne witaminy. Takie znajdziesz w produktach marki Cheers.
Witaminy pozyskiwane z ich naturalnych źródeł, takich jak cenne oleje ryb w przypadku witaminy D czy ekstrakty z aceroli i dzikiej róży dostarczające witaminę C – wyróżniają się najlepszą przyswajalnością. A jeśli świetnej biodostępności witamin towarzyszy formuła label clean, pozbawiona syntetycznych dodatków oraz optymalnie dopasowane dawki witamin – taki suplement diety okaże się być bardzo skuteczny w zapobieganiu niedoborom. Co więcej – doświadczysz prozdrowotnego działania witamin czy minerałów. Zadbaj zatem o jakość stosowanych suplementów diety i sięgaj wyłącznie po naturalne witaminy – to najlepsza inwestycja w zdrowie.
Więcej informacji: Naturalne witaminy Cheers