Kuchnia kujawska jest niezwykle bogata, co uwarunkowała historia regionu przez lata podzielonego pomiędzy państwem krzyżackim i Królestwem Polski. Również późniejsze czasy nie oszczędziły całego kujawsko-pomorskiego dzieląc go pomiędzy pruskich i rosyjskich zaborców. Przeciwności, z którymi region zmagał się przez wieki, miały jednak swoje plusy – kulturowe i społeczne zróżnicowanie przełożyło się, między innymi, na powstanie kulinarnego bogactwa.
Mąka w kuchni kujawskiej
Kiedy myśli się o kujawskich potrawach, tytułowy żurek pojawia się przynajmniej na końcu języka. Jest to wyróżniający się smakiem jeden ze sposobów na przygotowanie żurku. Jednak popularnością i długą historią cieszą się także dania z kaszy i mąki, a w swoim menu powinna mieć je każda tradycyjna, kujawska restauracja. Solec Kujawski, jedno z miast regionu powstałe w XIV w., swoją nazwę wziął od wyrazu „sołek”, czyli od spichlerza, w którym gromadzono zbożowe daniny już za czasów księstwa kujawskiego. Ten przykład doskonale obrazuje, jakie znaczenie w regionie mają potrawy z mąki.
Kujawskie wypieki - amoniaczki
Już od kilku pokoleń, w kujawskich domach, gościły te niewielkie ciasteczka. Dziś można je spotkać w całym kraju, ale dopiero na Kujawach będziemy mieć pewność, że upieczono je zgodnie z tradycyjnymi wskazówkami. Kluczem do właściwie wypieczonych amoniaczków była i jest mąka. Tylko jej wysoka jakość gwarantowała smak i specyficzną kruchość ciastek, która odbiega od zwykłego, kruchego ciasta, ponieważ są one bardziej delikatne.
Do przygotowania ciasta na amoniaczki potrzeba:
- 2 szklanek mąki (może być tortowa, ale tradycyjnie przygotowywano je z krupczatki)
- 1/2 kostki masła
- 8 łyżek cukru (+ 2 do posypki)
- 1/2 szklanki kwaśnej śmietany
- 2 jajka
- 1 cukier waniliowy
- 2 łyżki amoniaku
Sposób przygotowania:
-
Mąkę siekamy z masłem i cukrami, jak przy każdym kruchym cieście
-
Mieszamy amoniak z żółtkami i śmietaną
-
Szybko łączymy obie części i zarabiamy ciasto
-
Tak przygotowane ciasto okrywamy folią i wkładamy do lodówki na godzinę
-
Rozwałkowujemy ciasto na grubość mniejszą niż 0,5cm
-
Wykrawamy ciasteczka
-
Blachę pokrywamy tłuszczem
-
Przed ułożeniem ciastek na blasze, maczamy je w białku i posypujemy cukrem
-
czekamy kwadrans aż trochę podrosną
-
Wkładamy do piekarnika nagrzanego do 200 stopni i pieczemy do uzyskania złotego koloru (ok. 20 minut)
Tak upieczone amoniaczki oddadzą kujawski, tradycyjny smak. Przy okazji warto wspomnieć, że oryginalnie do wykrawania ciastek używało się radełka, dzięki któremu ich brzegi były karbowane. Jednak z powodzeniem można używać dowolnych foremek, szklanek, a nawet po prostu noża.