Tablica magnetyczna to jedno z podstawowych narzędzi i pomocy edukacyjnych we współczesnej szkole. Nie jest to jednak jej jedyne zastosowanie.

Data dodania: 2017-10-12

Wyświetleń: 758

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Narzędzia nowoczesnej dydaktyki: tablice magnetyczne.

EDUKACYJNE TECHNOLOGIE

Współczesna metodyka nauczania zmienia się z dnia na dzień, a wraz z nimi używane w szkole technologie. Tradycyjne narzędzia pomagające w nauczaniu odchodzą do lamusa, zastępowane przez ich udoskonalone wersje lub zupełnie nowe sprzęty.

Szczególną popularnością cieszą się dziś różnego rodzaju prezentacje multimedialne, mające na celu urozmaicenie lekcji, poprzez wprowadzenie takich elementów, jak film, muzyka, a nawet gry edukacyjne.

Jeszcze kilka lat temu prawdziwe novum w szkole stanowiły interaktywne tablice edukacyjne, skutecznie wspierające tradycyjny proces dydaktyczny, tak by był on jak najbardziej interesujący i „wciągający” dla uczniów.

Dziś tablice te dostępne są niemal w każdej szkole, a niektóre placówki wprowadzają jeszcze bardziej zaawansowane technologie, jak np. drukarki 3D, znacząco rozwijające kreatywność uczniów.

Bez względu jednak na techniczne nowinki, nie mogą one zastąpić sprzętu najbardziej niezbędnego w szkole, czy podczas różnego rodzaju zajęć edukacyjnych, czyli tablicy. Dlatego nie dziwi fakt, że w klasach szkolnych obok interaktywnych wersji, spotykamy tablice magnetyczne w różnych odsłonach. Dlaczego są tak niezbędne?

TABLICA MAGNETYCZNA – PODSTAWA PREZENTACJI

Tablice magnetyczne to szerokie pojęcie, które obejmuje nie tylko tradycyjne tablice suchościeralne, ale również te o powierzchniach wykonanych z innych materiałów, jak np. kredowa, korkowa, czy ceramiczna, sprawdzające się w różnego rodzaju przestrzeniach i służące do różnych zadań. Jednym z przykładów ich zróżnicowania może być oferta sklepu biuroszkola.pl.

Oprócz powierzchni dzielą się one również ze względu na mobilność. Wśród tablic magnetycznych możemy bowiem wyróżnić tablice ścienne, które wymagają odpowiedniej przestrzeni, jak i np. łatwe do przemieszczania flipcharty, często używane w biurach, ale spotykane również w salach lekcyjnych, wykładowych i wszędzie tam, gdzie prezentacja różnego rodzaju informacji ma szczególnie duże znaczenie.

Wszystkie je łączą właściwości magnetyczne, pozwalająca w łatwy sposób urozmaicić tradycyjne lekcje, prezentacje oraz wykłady, za pomocą praktycznie dowolnych elementów, które możemy umieszczać na tablicy magnetycznej za pomocą magnesów. W tej kwestii jedynym co nas ogranicza jest nasza inwencja.

W przypadku tablicy magnetycznej suchościeralnej zaletą jest również łatwe, nie brudzące jak to ma miejsce w przypadku tablic kredowych, usuwanie zapisanej warstwy. Jest też zdecydowanie szybsze, niż żmudne ścieranie tablicy gąbką, którą trzeba wcześniej namoczyć. W przypadku lekcji w których bierze udział wiele osób, ma to szczególne duże znaczenie, bowiem usprawnia proces edukacyjny.  

NAUKA PISANIA

Jak wiadomo, na tablicach interaktywnych piszemy głównie za pomocą dotyku i bez użycia markerów, czy pisaków. Nie jest to korzystne z punktu widzenia nauki pisania, szczególnie w młodym wieku, kiedy to różnego rodzaju nawyki, które opanowujemy, rzutują na resztę naszego życia. Warto zwracać na nie uwagę już na tym etapie, by potem nie stały się przyczyną problemów.

Jest to tym bardziej ważne, że większość dzieci posługuje się już od najmłodszych lat smartfonami, tabletami, no i oczywiście laptopami, co tylko może pogłębiać ich problemy z tradycyjnym pisaniem. Warto pamiętać, że „wprawianie ręki” ma przy jego nauce szczególnie duże znaczenie.  

W czasach gdy wiele się mówi o zaniku sztuki pisania, tablice magnetyczne mogą stać się alternatywą dla nudnych, kaligraficznych zadań w zeszytach ćwiczeń, które wszyscy zapewne pamiętamy ze szkoły, jak i z długich godzin spędzanych nad nimi w domu. Wiele oczywiście zależy od rodziców – ich chęci oraz inwencji, które pozwolą zmienić żmudną i wcale nie prostą, jak się wydaje niektórym, naukę w zabawę. Z pewnością skorzystają na tym zarówno oni jak i ich pociechy.

Domowa tablica magnetyczna będzie stanowić również trening przed pisaniem na szkolnej tablicy, które u wielu dzieci wzbudza lęk i stres. W domowym zaciszu, bez „publiczności” i deprymującego nauczycielskiego oka możemy poćwiczyć pisanie na własnej tablicy, które również u wielu dorosłych nie budzi przyjemnych wspomnień. Taki trening pozwoli z pewnością na nabranie pewności siebie.

ZAMIAST TABLETU

Tablica magnetyczna to nie tylko jedno z nowoczesnych narzędzi edukacyjnych sprawdzających się w szkole, czy w domu, ale też źródło zabawy, które może być z powodzeniem łączone z nauką.

Zapewne wszyscy pamiętamy, jak oblegana na przerwach w szkole była klasowa tablica, na której każdy chciał coś narysować. Mimo że w czasie lekcji często budziła lęk, zapewne wielu marzyło by mieć taką do własnej dyspozycji w domu i rysować na niej.

Dziś jest to możliwe bez zaopatrywania się w ciężką i zajmującą dużo miejsca tablicę, rodem z dawnych szkół. Współczesne tablice magnetyczne są bowiem wykonane z lżejszych materiałów (również kredowe), co jednak nie rzutuje wcale na ich jakość. Są łatwiejsze w przenoszeniu i z pewnością nie zajmują tyle miejsca ile tradycyjne szkolne tablice.

Również wiele sklepów specjalizujących się w tablicach magnetycznych, oferuje możliwość ich zaprojektowania, które obejmuje wybór materiału z którego wykonana będzie płaszczyzna do pisania, obramowanie, a także format tablicy magnetycznej. Dzięki temu możemy łatwo dostosować tablicę do potrzeb naszego dziecka i oczywiście do jego pokoju, czy też do innej przestrzeni, w której chcemy ją zawiesić. 

Taka spersonalizowana tablica może, jak już wspominaliśmy, zapewnić dzieciom zabawę na długie godziny, znacząco rozwijając ich kreatywność, gdyż mogą one nie tylko na niej rysować, ale również za pomocą magnesów umieszczać na niej inne elementy. W chwilach, gdy dzieci nie będą używać tablicy magnetycznej do zabawy, może ona doskonale sprawdzić się, jako swoisty „organizer”, w dziecięcym pokoju, na którym zawiesimy plan lekcji, przypomnienia, a nawet zdjęcia.

I choć w konkurencji z tabletami, czy konsolami, nie wiele rzeczy jest w stanie wygrać, to niewątpliwie tablice magnetyczne w swoich wielu odsłonach stanowią dla nich ciekawą alternatywę.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena