Przez Polskę przetacza się fala upałów, a temperatura powietrza sięga rekordowych wyników. Jak pokazują badania przeprowadzone na University of Plymouth, James Cook University w Cairns i Australian Institute of Sport, tego typu warunki mogą stanowić pozytywny bodziec treningowy.

Data dodania: 2017-08-11

Wyświetleń: 730

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Outdoor fitness w wysokich temperaturach

Naukowcy dowiedli, że wysoka temperatura i wilgotność mogą przyczynić się do polepszenia wyników treningowych. Badania przeprowadzono według wytycznych: 18 dni, siedem 40-minutowych sesji treningowych, 35°C i 70 proc. wilgotności. Stworzona także dwie grupy kontrolne, z których jedna odbywała taki sam trening w neutralnych warunkach, a trzecia nie uprawiała aktywności fizycznej. Okazało się, że pod koniec badania „gorąca” grupa osiągała wyniki lepsze o 9 proc. Co więcej, trening w wysokich temperaturach nie miał negatywnego wpływu na system immunologiczny atletów, dodatkowo obniżając ich tętno treningowe.

Jak ćwiczyć w wysokich temperaturach?

Pozytywne skutki ćwiczenia w wysokich temperaturach może odczuć każdy (np. wykorzystując do tego strefy street workout na siłowniach plenerowych). Należy zastosować się jednak do kilku wskazówek:

  • na kilka tygodni przed planowanym szczytem formy (np. udział w zawodach), należy rozpocząć trening interwałowy w wysokich temperaturach. Według ekspertów najbardziej optymalne będzie siedem sesji treningowych w ciągu 18 dni (40 minut na trening).
  • Po trening outdoor fitness należy jak najszybciej schłodzić ciało. Wpłynie to pozytywnie na regenerację i redukcję zmęczenia potreningowego. Przydadzą się zimne napoje lub zimny prysznic.
  • W czasie ćwiczeń powinniśmy przyjmować tyle wody, na ile wskazuje pragnienie. W czasie godziny intensywnych ćwiczeń człowiek może wypocić nawet 1.200 ml płynów, jednak w tym samym czasie przyjąć jesteśmy w stanie zaledwie pół litra płynów. Kluczowe znaczenie ma odpowiednie nawodnienie organizmu przed treningiem i po jego zakończeniu, gdzie stopniowo możemy przyjmować potrzebną ilość wody. Uwaga: przewodnienie organizmu jest potencjalnie bardziej niebezpieczne od umiarkowanego odwodnienia!

Siłownie plenerowe – opcja na lato

Gdzie zatem wykonywać „gorący” trening? Tradycyjne siłownie są zazwyczaj dobrze klimatyzowane i z tego powodu nie nadają się do wykorzystywania w treningu cieplnym. Dobrym rozwiązaniem będą strefy street workout obecne na siłowniach plenerowych. Dzięki wykorzystaniu jedynie ciężaru własnego ciała lub naturalnego oporu maszyny redukujemy ryzyko kontuzji lub przeciążenia organizmu, które może być szczególnie niebezpieczne w wysokich temperaturach. Osoby początkujące, dopiero rozpoczynające swoją przygodę z outdoor fitness i siłowniami zewnętrznymi powinny zachować szczególną ostrożność i uważnie obserwować reakcje swojego organizmu na taki rodzaj ćwiczeń.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena