Po co kupujemy zegarek na rękę? Przede wszystkim ma on pokazywać aktualny czas oraz stanowić dodatek do stroju. Zegarek pomoże podkreślić prestiż, rangę wydarzenia albo być wyrazistym elementem stylizacji. Zasady te dotyczą zdecydowanej większości zegarków dostępnych na rynku.

Data dodania: 2017-07-24

Wyświetleń: 2250

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Zegarki taktyczne – co to takiego?

Ale istnieją także zegarki mające szczególne zastosowanie – są to tak zwane zegarki funkcyjne, np. taktyczne.

Inaczej określane są one jako zegarki militarne albo zegarki komandosów. Jak nietrudno się domyśleć, podawanie godziny jest tylko jedną z wielu funkcji, jakie posiadają te czasomierze. Zostały one stworzone po to, by ułatwiać, czy wręcz umożliwiać żołnierzom realizowanie zadań w terenie (ćwiczeń, manewrów, misji itd.), kiedy nie można korzystać z innych dobrodziejstw współczesnej techniki. W dalszym ciągu armie całego świata kupują takie zegarki dla swoich żołnierzy. Cywile wykorzystują je natomiast podczas uprawiania sportów ekstremalnych, wypraw wysokogórskich, survivalu i tym podobnych działań outdoorowych.

Najważniejsze cechy wyróżniające zegarki taktyczne to lekka, ale bardzo wytrzymała obudowa, obracany pierścień, solidna bransoleta oraz wodoszczelność. Do wykonywnania takich zegarków używa się wyłącznie materiałów o podwyższonej wytrzymałości, takich jak stal nierdzewna, tytan, wysokiej jakości impregnowana skóra. Ponadto zegarek taktyczny naszpikowany jest elektroniką i wieloma funkcjami.

Absolutną podstawą jest barometr, kompas oraz GPS. Przydatny jest także wysokościomierz, tachometr, chronograf. Bardzo ważne jest podświetlenie – godzinę oraz inne parametry wielokrotnie trzeba odczytywać w ciemności. Jednocześnie należy wyeliminować efekt czasowego pogorszenia wzroku na skutek naświetlenia – oko potrzebuje trochę czasu, by maksymalnie dobrze widzieć w ciemnościach.

Najlepsze zegarki taktyczne posiadają GPS działający nieprzerwanie nawet ponad 20 godzin i/lub umożliwiający nawigowanie po skoku ze spadochronem, są ładowane energią słoneczną i łączą się radiowo z zegarami atomowymi zlokalizowanymi na całym świecie, w celu kalibracji czasu. Ich obudowa jest nie tylko wodoszczelna, ale także pyłoszczelna. 

Co ważne, wzornictwo zegarków wojskowych jest wyraziste, ale z powodzeniem można je nosić na co dzień, do sportowych i zwłaszcza casualowych stylizacji.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena