Właściciele firm oferujących usługi budowlane mają dwa wyjścia odnośnie sprzętu budowlanego: mogą go wypożyczyć lub kupić. Pozostaje jednak jedno zasadnicze pytanie: co się bardziej opłaca? Sprawdźmy, kiedy decydować się na wypożyczenie maszyn budowlanych, a kiedy lepiej zainwestować w nowe urządzenia.

Data dodania: 2017-06-09

Wyświetleń: 701

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Maszyny budowlane w firmie - wypożyczać czy kupować?

Zalety i wady wypożyczenia sprzętu

Wypożyczanie sprzętu i maszyn budowlanych ma zarówno swoje wady, jak i zalety. Do zalet niewątpliwie można zaliczyć bardzo szybki czas realizacji. Jeśli zależy nam na oszczędności czasu, to maszyny w wypożyczalni możemy dostać od ręki. Oczywiście inaczej ma się sprawa, kiedy kupimy własny sprzęt i maszyny - jeśli skupiamy się na jednej budowie, także mamy sprzęt dostępny od ręki. Rzeczywistość jednak jest taka, że dobrze prosperująca firma prowadzi kilka inwestycji w tym samym czasie. W tym przypadku pozostaje nam dokupienie sprzętu lub jego wynajem.

Plusem wypożyczania sprzętu i maszyn jest możliwość posiadania niewielkiego wkładu własnego. Ale wypożyczenie takiego sprzętu jest opłacalne tylko wtedy, gdy nasze prace są krótkotrwałe. Jeśli potrzebujemy sprzętu i maszyn na dłuższy czas, lepiej zastanowić się nad kupnem nowych maszyn.

Korzystając z usług wypożyczalni nie musimy się także martwić o awarię sprzętu i maszyn budowlanych, ponieważ tym zajmuje się przedsiębiorstwo, od którego sprzęt został wypożyczony. To ta firma zajmuje się dbaniem o odpowiedni stan techniczny maszyn i sprzętu. Na bieżąco są prowadzone serwisy oraz dbanie o ubezpieczenie asortymentu. Z drugiej jednak strony, części do maszyn budowlanych nie są drogie i dbając o ich serwisowanie, mogą nam posłużyć bardzo długo, jeśli zależy nam na długotrwałym eksploatowaniu własnych maszyn.

Osoby, które bardziej skłaniają się ku wypożyczaniu maszyn, na pewno przekona ostatecznie fakt, że wpływa to na usprawnienie procesu logistycznego. Oczywiście mowa tutaj o maszynach o dużych gabarytach, w przypadku których transport wiąże się z dużymi kosztami.

Jednak wypożyczanie sprzętu budowlanego ma też wady. Pierwszą i najważniejszą z nich jest konieczność ciągłego opłacania wypożyczonego sprzętu. Nie jest to opłacalne w momencie, kiedy wypożyczana maszyna nie ma dużej wartości. W tym wypadku bardziej opłaca się nam kupić nową maszynę i po prostu sukcesywnie o nią dbać.

Czy firmom budowlanym opłaca się wypożyczanie sprzętu?

Oczywiście kwestia opłacalności wypożyczania sprzętu jest zależna od kilku czynników. Musimy wziąć pod uwagę koszt zakupu sprzętu, częstotliwość korzystania z niego oraz lokalizację prac, w których będziemy z niego korzystać. Jeśli często korzystamy ze sprzętu budowlanego i nasze prace są zlokalizowane w niedalekim położeniu od siedziby firmy, lepiej zdecydować się na zakup nowego sprzętu oraz maszyn. Pamiętajmy też, że własny profesjonalny sprzęt wpływa też na postrzeganie naszej firmy w oczach klientów. Firma, która wykorzystuje maszyny dobrej jakości, które są na bieżąco serwisowane, jest widziana oczami klientów jako rzetelna i godna zaufania marka. Wielu inwestorów zwraca na to uwagę podczas realizowania inwestycji. Profesjonalny sprzęt może więc się przyczynić do podpisania kolejnej umowy na nowy projekt.

Kwestia wypożyczenia lub kupna maszyn budowlanych i sprzętu jest inna dla każdej firmy budowlanej. Jeśli wypożyczamy sprzęt, musimy się liczyć z ciągłym wnoszeniem opłat za wypożyczenie, jeśli jednak zdecydujemy się na kupno, musimy dbać o to, by wszystkie części były sprawne i wymieniane na nowe, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Licencja: Creative Commons
2 Ocena