Zdarza się, że rozwód jest nierzadko powodem, dla którego musimy pierwszy raz stawić się w sądzie. Poniższy artykuł powinien rozwiać wszelkie wątpliwości dotyczące przebiegu rozprawy rozwodowej.

Data dodania: 2017-03-31

Wyświetleń: 970

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Jak wygląda sprawa rozwodowa?

Co ze stresem?
Niewątpliwie występuje on u większości. Godzinne oczekiwanie na korytarzu wcale nie pomoże Ci z nim wygrać, dlatego staw się pod salą rozpraw kilka minut przed czasem i czekaj, aż Twoje nazwisko zostanie wywołane.

O czym pamiętać?
Przed wyjściem z domu przejrzyj, czy posiadasz wszystkie potrzebne dokumenty. Niektóre sądy wymagają przedstawienia dowodu tożsamości już po przekroczeniu progu obiektu. Nie zapomnij więc dowodu osobistego lub paszportu. Upewnij się, że masz wyłączony lub wyciszony telefon.

Jak wygląda rozprawa sądowa?
Gdy wejdziesz już na salę rozpraw, na czołowym miejscu prawdopodobnie zasiadać będzie trzech sędziów – sędzia przewodniczący i dwóch sędziów ławników. Rozprawy rozwodowe toczą się bez udziału publiczności, dlatego poza tobą, małżonkiem i sędziami nie powinno być nikogo innego. Wyjątkiem są tzw. mężowie zaufania, a ty jako strona możesz powołać aż dwie takie osoby, które nie mają prawa głosu i są jedynie biernymi obserwatorami dodającymi Ci otuchy swoją obecnością.

Pierwsza rozprawa rozwodowa
Pierwsza rozprawa polega na przesłuchaniu małżonków, zadawaniu im pytań o wspólne prowadzenie gospodarstwa, przyczynę złożenia wniosku rozwodowego, sytuację rodzinną, kwestie związane z dziećmi. Na tej rozprawie również sąd zada pytanie o mediacje (jest to dobrowolna, poufna metoda rozwiązywania sporu, w której strony sporu, z pomocą bezstronnego i neutralnego mediatora, samodzielnie dochodzą do porozumienia).

Kolejna rozprawa rozwodowa
Zazwyczaj podczas drugiej części procesu powoływani są świadkowie od strony powodowej, a w następnej od strony pozwanej. Ilość czasu poświęconego na przesłuchiwanie świadków decyduje o ilości rozpraw. Strony mają możliwość toczenia dialogu ze świadkami, zadawania im pytań, co dokładnie protokółowane jest przez sąd.

Po której rozprawie zapadnie wyrok?
Niestety nie ma określonej liczby rozpraw jaką stosuje się przy rozwodach. Kwestia ta jest zależna od sędziego i prowadzenie przez niego procesu, ilości, świadków, skomplikowania sprawy. Wydanie wyroku może odbyć się na ostatniej rozprawie, czyli po przesłuchaniu stron, ale może też być odroczone na okres do dwóch tygodni (tzw. publikacja wyroku). Pewnie zastanawiasz się: jak długo trwa proces rozwodowy? Tego nikt nie wie, ale im wcześniej zaczniesz, tym wcześniej skończysz.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena