Gdy słyszymy słowo chlorofil, zazwyczaj sięgamy pamięcią do podstawówki i lekcji biologii. To właśnie wtedy dowiadujemy się, że odpowiedzialny jest on za pozyskiwanie światła ze Słońca w procesie fotosyntezy w celu wytworzenia energii oraz nadaje roślinom zielony kolor. To m.in. dzięki zawartości chlorofilu zielone warzywa są tak zdrowe.

Data dodania: 2017-03-08

Wyświetleń: 1037

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 1

WIEDZA

-1 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Chlorofil - zielone źródło energii

Co to jest chlorofil?

Chlorofil jest organicznym związkiem chemicznym, który nadaje roślinom i algom ich zielony kolor. Odpowiedzialny jest za przechwytywanie kwantów światła potrzebnych do przeprowadzenia fotosyntezy. Cząsteczka chlorofilu zbudowana jest z pochodnej porfiryny i w strukturze przypomina hem w hemoglobinie. Różni je natomiast centralny atom, który w chlorofilu to atom magnezu, a w hemie atom żelaza. Chlorofil dobrze rozpuszcza się w tłuszczach, natomiast nierozpuszczalny jest w wodzie.

Chlorofil w diecie

Chlorofil jest najobszerniej występującym pigmentem w roślinach. Warzywa o ciemnozielonej barwie są bogatym jego źródłem, choć nie jedynym. Chlorofil występuje również w algach, owocach czy orzechach.

Zielone warzywa i owoce

Bogatym źródłem chlorofilu są owoce i ciemnozielone warzywa, takie jak jarmuż, szpinak, kapusta, sałata, rukola, zielona fasola, pietruszka, kolendra, a także kiwi, jabłka, gruszki i wiele innych.
Bogactwem chlorofilu i innych ważnych składników odżywczych można delektować się poprzez wszelkiego rodzaju sałatki, koktajle i smoothie na bazie tych właśnie warzyw i owoców.

Wyciskane zielone soki

Świetnym sposobem na dostarczenie do organizmu skondensowanej dawki chlorofilu są wyciskane soki z zielonych warzyw i owoców. W ten sposób pozyskany sok nie zawiera błonnika i jest wysoce przyswajalny, dzięki czemu szybko alkalizuje ciało, neutralizuje toksyny i dostarcza energetyzujące składniki odżywcze.

Chlorella i Spirulina

Jednokomórkowa alga Chlorella jest najbogatszym, znanym źródłem chlorofilu. Znana jest ze swoich właściwości detoksykujących, pomocnych w usuwaniu metali ciężkich takich jak rtęć, ołów, arsen, kadm czy dioksyny z organizmu. Chlorella, tak samo jak alga Spirulina, jest również bogatym źródłem białka, witamin, minerałów oraz aminokwasów.

Chlorofil - działanie

Wpływa na zapach ciała

Chlorofil przyjmowany w diecie może wpłynąć na zapach wydzielany przez organizm. Nieprzyjemnie pachnący mocz i kał pod wpływem działania chlorofilu zmniejsza swoją intensywność. Może to być przydatne przy problemach z trzymaniem moczu, po przeprowadzonej stomii czy w chorobie Trimetyloaminuria znanej pod nazwą zespołu odoru rybnego.

Przyspiesza gojenie ran

Chlorofil wykazuje wpływ na spowolnienie rozwoju pewnych bakterii beztlenowych i przyspiesza gojenie ran. Stosowany jest również w maściach wykorzystywanych podczas leczenia utrzymujących się, otwartych ran. Chlorofil ogranicza lokalne stany zapalne, niweluje nieprzyjemny zapach z ran, a także przyspiesza gojenie.

Wspomaga oczyszczanie

Zanieczyszczone metalami ciężkimi środowisko nie sprzyja naszemu zdrowiu. Chlorofil wykazuje zdolność do wiązania się z nimi, przez co utrudniony jest proces wchłaniania tych metali przez organizm. Podobnie działa na niektóre substancje rakotwórcze takie jak wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne, heterocykliczne aminy aromatyczne czy aflatoksyny. Wiązanie się z nimi chlorofilu może kolidować we wchłanianiu tych substancji, co chroni organizm przed potencjalnymi, rakotwórczymi czynnikami.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
-1 Ocena