Bez względu na to, ile ma się lat i na ile się czujemy, trzeba regularnie dbać o swoje zdrowie. Codzienny styl życia określa nasz przyszły stan zdrowia. Warto więc zadbać zawczasu o swoje ciało z zewnątrz i wewnątrz. Wówczas choroby serca odejdą w dal i dożyjemy wieku Antisi Chwiczawa, najdłużej żyjącej kobiety na Świecie.

Data dodania: 2012-12-21

Wyświetleń: 3875

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

  Aby doścignąć Antisie Chwiczawe i dożyć 132 lat należy przestrzegać kilku podstawowych „zdrowych” zasad. Stosując je nie straszne będą Ci wizyty u kardiologa, reumatologa czy nefrologa, Twoje serce będzie zdrowe, mięśnie silne, a za potrzebą nie będziesz gonić co 5 minut. Przede wszystkim należy zadbać o swoją wagę. Sprawdź, jaka jest prawidłowa waga dla twojego wieku i wzrostu i postaraj się ją utrzymać. Otyłość, w szczególności wyhodowanie tzw. „mięśnia piwnego”, jest bardzo groźna, ponieważ sprzyja nadciśnieniu, chorobom serca i cukrzycy. Jeśli palisz – koniecznie przestań. Czy wiesz, że u osoby palącej od jednego do 14 papierosów dziennie ryzyko raka płuc wzrasta 8-krotnie? Nawet bierne palenie jest szkodliwe, dlatego trzymaj się z daleka od tego strasznego nałogu.

Zacznij aktywnie spędzać czas, ruch to zdrowie, po nim na pewno poczujesz się lepiej fizycznie i psychicznie. Po dziennej dawce aktywności wydzielają się endorfiny, które dadzą ci siłę i dobre samopoczucie na cały dzień. Poza tym ruch i regularne ćwiczenia pomagają w odchudzaniu i obniżają ciśnienie tętnicze we krwi. Jeśli to możliwe, ćwicz przynajmniej 4 razy w tygodniu po 30 minut, a najlepiej codziennie. Zauważ, że ćwiczenia stały się modne, są trendy, są cool – nawet w wieku po-produktywnym ludzie ćwiczą np. uprawiając nordic-walking. Sprawdź, czy przypadkiem Twoi dziadkowie nie są aktywniejsi od ciebie.

Pijesz? Nie pij, nawet jak nie jedziesz samochodem. Nadmierne picie alkoholu podwyższa ciśnienie tętnicze, i niczym toksyczna substancja niszczy wątrobę i trzustkę. Poza tym alkohol sprzyja tyciu, znów przysparza kilka kilogramów, które będziesz musieć wyeliminować. Nie przekraczej nigdy bariery 1 litra piwa lub 2 lampek (małych) wina dziennie.

Stosuj prawidłową dietę, która pozwoli utrzymać Twoje ciało i ducha w dobrej kondycji. Ogranicz spożywanie słodyczy i słodzonych napojów, soli kuchennej i tłustych potraw. Pij dużo wody. Jedz dziennie produkty reprezentujące poszczególne szczeble piramidy żywieniowej. Codziennie jedz co najmniej pięć porcji produktów zbożowych. Cztery porcje warzyw i trzy owoców zaopatrzą twój organizm w wystarczające ilości witamin i składników mineralnych, a także błonnika. Dwie szklanki mleka dziennie, z których jedną można zastąpić serem, zapewniają odpowiednią ilość wapnia, a także dużo białka. Pozostałą ilość potrzebnego białka dostarczy jedna porcja ryby, drobiu, grochu, fasoli lub mięsa. Zalecane są oleje roślinne i miękkie margaryny. Najwięcej zbóż pełnoziarnistych, warzyw i owoców. Z mięs wybieraj te niskotłuszczowe ryby i mięso białe. Dla łakomczuchów dobra informacja, czekolada w niedużych ilościach ma dobry wpływ na serce.

  piramida zywieniowa

Pamiętaj, alkohol i złe odżywianie to niedźwiedzia przysługa dla twojego organizmu. Prócz zdrowych nawyków żywieniowych każdy powinien również samodzielnie kontrolować swoje ciało.

Mierz regularnie ciśnienie tętnicze. Jeśli jest ono podwyższone, zażywaj leki, uspokój się i odpocznij. Musisz obniżyć ciśnienie do prawidłowych wartości. Stałe podwyższone ciśnienie może mieć zły finał w postaci zawału lub udaru mózgu.

Rób badania krwi na poziom cukru i cholesterolu we krwi co najmniej raz na 3 lata. Podwyższony poziom cukru może być objawem cukrzycy, a ona jeśli jest nieleczona, może doprowadzić do zawału serca. Cholesterol zaś zatyka nasze żyły. Dlatego warto regularni robić badania krwi, aby sprawdzić, czy jest się zdrowym i czy nie mamy objawów jakiejś choroby. Wcześnie wykryte symptomy pomogą wdrożyć odpowiedni system leczenia.

Pamiętaj, profilaktyka jest najważniejsza, dbaj o siebie, a na pewno będziesz zdrowy jak ryba, bądź aktywny, dobrze jedz, a Twoje samopoczucie fizyczne i psychiczne będzie o wiele lepsze.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena