Czym jest telefon komórkowy każdy dobrze wie, ale jakie on daje możliwości pacjentom i lekarzom? Rozwój nowoczesnej technologii przybliża nas do momentu, w którym w każdym miejscu i w każdej chwili będziemy mogli zdiagnozować stan zdrowia.

Data dodania: 2013-04-17

Wyświetleń: 1892

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Telemedycyna rozwija się coraz prężniej. Coraz więcej technologii jest tworzonych z myślą o poprawieniu jakości życia. Do tego mają służyć między innymi telefony komórkowe, które mają dbać o nasze zdrowie, przypominać o lekach, kontrolować stan zdrowia, badać, diagnozować i zbierać dane do analizy dla lekarza. Wszystko po to, aby usprawnić opiekę doraźną.

Sektor telefonów i aplikacji mobilnych służących aspektom medycznym nazywany jest mHealth („mobilne zdrowie”) i wywodzi się z połączenia słów „mobile” i „health”, czyli telefonów komórkowych i zdrowia. Każdy może z nich korzystać i każdy znajdzie coś dla siebie. Jeżeli szybko chcesz dowiedzieć się jaki jest Twój stan zdrowia, możesz zrobić to za pomocą smartphonu. Telefony komórkowe są wyposażane w termometry, aparat ekg, pulsometry… i na tym się nie kończy. Na rynku pojawiają się także aplikacje do pomiaru parametrów życiowych, ale nie służą one jedynie jako „dzienniczek”, dają szereg innych możliwości dzięki dobrze zaprogramowanym funkcjom.

Największym plusem rozwoju smartphonów i aplikacji medycznych jest to, że w każdej chwili mogą w pamięci telefonu zapisać aktualny stan zdrowia i parametry życiowe. Deweloperzy aplikacji programują je tak, aby grupowały wszystkie dane, a następnie je analizowały, przetwarzały, a na końcu udostępniały komu trzeba, czyli lekarzowi. Dzięki aplikacjom wszystko znajduje się w jednym miejscu. Aplikacje pomagają również w „nie zapominaniu” o zdrowych czynnościach, codziennej profilaktycznej rutynie takiej jak branie leków, wykonywanie pomiaru ciśnienia czy zdrowym posiłku.

Prócz rozmaitych aplikacji dla osób z problemami zdrowotnymi, rynek wypełniają nowoczesne aparaty komórkowe z wbudowanymi mechanizmami diagnostycznymi. Przykładowo telefony Fujitsu, dzięki specjalnie wbudowanej kamerze pozwalają na zmierzenie swojego pulsu. Kierując „oko” kamery na szyję, aparat jest w stanie wykryć minimalne „ruchy” na skórze. Inne rozwiązania z zakresu telemedycyny pomagają w opiece nad pacjentami z problemami kardiologicznymi, którzy mogą wysyłać swoje badanie ekg serca przez internet albo siec telekomunikacyjną do natychmiastowej analizy lekarza. Lekarze kardiolodzy są także wyposażani w nowoczesne systemy wykrywania i monitorowania pracy serca, co według nich daje bardzo dużo korzyści i usprawnia ich pracę. Przede wszystkim mobilny system pozwala na zdalne analizowanie wszystkich dwunastu odprowadzeń i daje dostęp do pełnego obrazu pracy serca przez całą dobę (np. dzięki nowoczesnym aparatom holtera). System umożliwia porównywanie danych z wcześniejszymi zapisami i pozwala udostępniać i konsultować wyniki zdalnie z innymi lekarzami. Dla pacjenta zaś jest to duży komfort, ponieważ cała historia jego choroby i jego badania ekg są archiwizowana online i nie musi nosić ze sobą setek zapisów ekg, ma natychmiastowy dostęp do wyników przez system z każdego miejsca.

Przełomem w badaniach krwi jest wynalezienie mikroskopowego czujnika, który po wszczepieniu pod skórę jest w stanie zbadać krew i najważniejsze jej parametry np. poziom cukru. Jest to idealne rozwiązanie dla osób, którzy z przyczyn swojej choroby muszę często badać krew. Wszystkie dane z czipu są wysyłane do smatphona, który analizuje lekarz.

Technologia jest w stanie zwiększyć wydajność opieki doraźnej w każdym kraju. Na pewno może przyspieszyć diagnozowanie chorób, kontrolować stan zdrowia pacjentów i zwiększyć ich komfort. Pomysły są, pozostaje jeszcze finansowanie tych rozwiązań w taki sposób, aby były one ogólnodostępne.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena