Mówią, że "starość nie radość". A owszem! I to wielka, seniorzy kontratakują i są zwinniejsi i pełniejsi pozytywnej energi i wigoru niż niejeden młody. Trend na aktywnego i nowoczesnego seniora, który czas spędza w towarzystwie, uprawia sport i korzysta z komputera widoczny jest na każdym kroku.

Data dodania: 2013-02-25

Wyświetleń: 2348

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Od niedawna rozwijają się nowe trendy wśród polskich seniorów. Przede wszystkim możemy zauważyć zwiększoną aktywność fizyczną. Od jakiegoś czasu obserwuje się wzrost popularności nordic walking wśród ludzi starszych. Często widać, jak spacerują w parach albo grupami po parkach i osiedlach. Zdecydowanie ten trend jest cool. Można powiedzieć, że nordic walking wyciągnęło ludzi z domów, z samotności. Przecież jest wiele rozmaitych aktywności jakie do tej pory seniorzy mogli uprawiać, jednak dopiero nordic walking opowiedział historię, przedstawił lifestyl, który spasował ludziom starszym, tak jakby było to stworzone właśnie z myślą o nich. Nie ważne jest nawet, czy chodzą oni poprawną techniką, czy w odpowiednim tempie - ważne, że coś im się spodobało na tyle, że zdecydowanie wolą spędzać czas spacerując niż siedząc w opustoszałych domach. W parze z aktywnoscią fizyczną idzie trend na zdrowe odżywianie, a ogólnie rzecz ujmując na DBANIE O SIEBIE. Senior zaczyna inwestować w siebie, w swoje ciało i w swoje zdrowie. Ich wiek wymusza na nich pewną dyscyplinę, jeżeli chcieliby jeszcze długo cieszyć się życiem i ustrzec się przed chorobami serca, które w ich wieku są szczególnie groźne. Choroby układu krążenia są główną przyczyną zgonów wśród osób powyżej 50 roku życia, dlatego trend na aktywnego seniora ma ogromne znaczenie dla ich życia.

Strzałem w dziesiątkę są również Uniwersytety Trzeciego Wieku, które kreują również model nowoczesnego, młodego duchem seniora. Pozwalają one zniwelować przepaść międzypokoleniową, otworzyć się ludziom starszym na nowe technologie i odnaleźć się w teraźniejszym świecie. Teraz chodzenie z "dziadkiem" nie jest już obciachem, bo dziadek korzysta z telefonu komórkowego, potrafi znaleźć lekarza w internecie i wysłać wiadomość e-mail. Starsi ludzie wracają do społeczeństwa, mogą zacząć żyć na nowo, uczyć się nowych rzeczy i ciągle poznawać świat. Są aktywni w środowisku, więcej rozmawiają z dziećmi i wnuczkami, są z powrotem modni i otwarci na świat.

Aktywność społeczną wśród swoich najstarszych woosób w rodzinie zauważają najbliżsi i nie omieszkaja o tym głośno mówić, dzieląc się swoimi spostrzeżeniami i chwaląc się swoimi dziadkami czy rodzicami na forach internetowych i blogach.

W świecie telewizji również możemy obserwować nową jakość starości. Starość ni jest już nudna, stetryczała i odstraszająca. Teraz starość to symbol doświadczenia życiowego i spokoju ducha. Czasu w którym w końcu możemy zająć się sobą i swoimi pasjami. Reklamy telewizyjne coraz częściej pokazują kremy dla osób 50+ do 70+, a w tych reklamach występują same gwiazdy ekranu lat 60tych: Jane Fonda, Beata Tyszkiewicz, Krystyna Janda.

Specjalnie dla ludzi starszych rynek produkuje zaawansowane technologicznie urządzenia np. specjalny telefon komórkowy z dużymi cyframi i wyświetlaczem tzw. telefon dla seniora, który po wybraniu jednego przycisku automatycznie łączy się z zapisanym pod nim numerem telefonu. Telefonia komórkowa nie jest już niedostępna i zbyt zaawansowana, aparaty komórkowe zostały dostosowane do grupy docelowej i stały się bardziej użyteczne. Nasi dziadkowie, czy rodzice nie są już ograniczeni kontaktem przez telefon stacjonarny, mogą w dowolnym miejscu i czasie skontaktować się z kim chcą.

Medycyna również przygotowała usługi specjalnie dla najstarszych pacjentów, które wykorzystują telemedycynę. Na rynku polskim jest dostępna już usługa ekg przez telefon, dzięki czemu osoby chore na serce są pod stała opieką lekarza kardiologa i mogą swoje badanie ekg wysłać mu do konsultacji przez telefon z dowolnego miejsca na Świecie. Może to nawet być wcześniej wspomniany telefon dla seniora. Tego typu rozwiązani dają seniorom poczucie bezpieczeństwa i spokój o własne zdrowie, pozwalają im cieszyć się życiem i spędzać aktywnie i beztrosko czas z najbliższymi. Tym bardziej jest to ważna usługa, gdyż tak jak wcześniej zaznaczono w artykule, choroby serca są główną przyczyną zgonów osób po 50 roku życia - tak więc dbanie o siebie osósb starszych i stała opieka i monitoring na pewno przyczyniaja się do wydłużenia życia wśród grupy wiekowej 50+.

Nowa technologia, nowe trendy powodują, że ludzie im są starsi tym bardziej zadowoleni są z życia. Ponoć najszczęśliwsi są ludzie po 70-tce według amerykańskich badań. Starość jest czymś nieuniknionym, dzięki nowym rozwiązaniom nasi dziadkowie i rodzice mogą przeżyć swoją młodość jeszcze raz. Senior jest trendy, senior jest cool!

Licencja: Creative Commons
0 Ocena