Działania z zakresu profilaktyki zdrowotnej pozwalają ustrzec się groźnych chorób i rozpoznać pierwsze objawy schorzeń. Dzięki temu można wcześnie rozpocząć leczenie i zwiększyć swoje szanse na całkowite wyleczenie. W ramach prewencji medycznej powinniśmy między innymi wykonywać okresowo badania krwi.

Data dodania: 2023-01-23

Wyświetleń: 285

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

5 powodów dla których warto badać krew

Pozwolą nam one wykryć zmiany w organizmie oraz wskażą lekarzowi rodzinnemu, jakie dodatkowe badania powinny zostać przeprowadzone u danego pacjenta. Można wymienić wiele powodów, dla których warto badać krew. Przedstawiamy 5 najbardziej istotnych.

Powód nr 1

Ocena stanu organizmu

Morfologia krwi to podstawowe badanie profilaktyczne, pozwalające na skontrolowanie, czy z organizmem pacjenta nie dzieje się nic złego. Co najmniej raz do roku należy wykonać takie badanie zalecone przez lekarza rodzinnego na wizycie kontrolnej. Przy badaniu warto oznaczyć rutynowo CRP, aby sprawdzić, czy pacjent nie przechodzi właśnie infekcji lub stanu zapalnego. CRP we krwi oznacza tzw. białko ostrej fazy. Jeśli w organizmie pojawia się zapalenie, wątroba i komórki tkanki tłuszczowej produkują białko CRP w celu jej zwalczenia.

Powód 2

Przeciwdziałanie cukrzycy

Profilaktycznie raz do roku należy wykonywać test stężenia glukozy we krwi. Dzięki temu można sprawdzić, czy nie jest ono zbyt wysokie, co może wskazywać na problemy z wydzielaniem insuliny przez trzustkę oraz na rozwijającą się cukrzycę. Wczesne wykrycie schorzenia daje szansę na leczenie farmakologiczne, bez konieczności wdrażania zastrzyków insulinowych.

Powód 3

Przeciwdziałanie miażdżycy

W badaniu krwi powinno się oznaczać poziom cholesterolu, najlepiej z rozbiciem na frakcję LDL i HDL, tj. złego i dobrego cholesterolu. Pacjent może nie mieć świadomości, że ma wysoki cholesterol, bowiem stan ten nie daje żadnych objawów. Może jednak prowadzić do rozwoju miażdżycy oraz w konsekwencji do zawału serca czy udaru mózgu. Wykrycie podwyższonego poziomu cholesterolu pozwoli na wdrożenie odpowiedniej terapii, pozwalającej na przeciwdziałanie chorobom miażdżycowym.

Powód 4

Problemy z tarczycą

Problemy z tarczycą dotyczą szacunkowo 20 proc. ludzkości. Pacjenci powinni w ramach profilaktycznych badań sprawdzać stężenie hormonu TSH. Nieprawidłowy wynik może wskazać na nadczynność lub niedoczynność tego gruczołu, a nieleczona tarczyca prowadzi do chorób serca i osteoporozy albo do zaburzeń oddychania .

Powód 5

HIV

Przynajmniej raz w życiu warto przebadać krew pod kątem wirusa HIV, nawet jeśli zawsze mieliśmy pewnych, wiernych partnerów seksualnych. Wirusem można zarazić się na wiele różnych sposobów. Dlatego dla własnego bezpieczeństwa i bezpieczeństwa najbliższych można sprawdzić swoją krew w laboratorium pod kątem zakażenia.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena