Nowe modne potrawy przy stole wielkich szefów kuchni. Kompletne w składniki odżywczych potraw dla wegetarian. Super food o wyjądkowych właściwościach ...

Data dodania: 2017-12-29

Wyświetleń: 498

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Wszystko, co musisz wiedzieć o spirulinie!

Spirulina pojawia się w nagłówkach w mediów na całym świecie. 

Ale czy tak naprawdę wiesz wszystko o spirulinie? 

Skąd pochodzi ten superfood? 

Jakie są jego zalety? 

Dlaczego i jak go używać? 

Zapraszam Cię do lektury.

Co to jest Spirulina?

Spirulina to niebiesko-zielone algi, lub dokładniej nitkowate sinice. W przyrodzie występuje kilka tysięcy gatunków cyjanobacterii, ale tylko kilka jest jadalnych. Arthrospira platensis to główny gatunek stosowany i sprzedawany pod nazwą "spirulina". Ta nazwa pochodzi od spiralnej formy charakterystycznej dla cyjanobakterii rodzaju Arthrospira.

Skąd pochodzą te niebieskie algi?

Niebieska alga Arthrospira platensis, znana jako spirulina, rośnie naturalnie w jeziorach w czystej i ciepłej wodzie. Chociaż tę algę początkowo odkryto w jeziorach Meksyku i Czadzie, jest ona uprawiana w wielu krajach świata.

Jaki jest skład spiruliny?

W Meksyku czy Czadzie, spirulina od wielu lat jest używana ze względu na swoje bogactwo składników odżywczych. Czym się wyróżnia:

 • białka (50 do 70%),
 • węglowodany (15 do 25%),
 • sole mineralne (7 do 13%),
 • tłuszcz (4-7%),
 • błonnik (2-8%). 

Spirulina jest obecnie stosowana w zwalczaniu niedożywienia na świecie ze względu na liczne właściwości odżywcze. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) szacuje, że mikroalgi są jednym z najbardziej rozpowszechnionych kompletnych form żywności na świecie oraz jedną  z najlepszych form żywności do stosowania w przyszłości.

Jakie są korzyści płynące ze stosowania preparatu Spirulina?

Podobnie jak inne glony, takie jak Chlorella i Ecklonia cava  , spirulina wyróżnia się bogactwem białek roślinnych, które mają doskonałą biodostępność w organizmie. Ta niebieska mikroalga ma tę zaletę, że posiada osiem niezbędnych aminokwasów:

 • metioninę,
 •  tryptofan
 • treoninę,
 • lizynę.
 • fenyloalaninę,
 • walinę,
 • leucynę,
 • izoleucynę. 

Spirulina zawiera także inne składniki, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu, w tym niektóre minerały i witaminy. Jest znana ze względu na duże ilości żelaza i beta-karotenu będącego prekursorem witaminy A. Zawiera ona także kwasy tłuszczowe Omega-6. Nie należy zapominać o obecności dwóch naturalnych pigmentów, które odpowiadają za jej niebieski-zielony kolor: chlorofil i fikocyjaninę.

Dlaczego warto wziąć spirulinę?

Jest wiele powodów dla których powinno się spożywać spirulinę. Biorąc pod uwagę właściwości odżywcze, to mikroalgi posiadają wiele zalet prozdrowotnych. Poprzez dostarczanie białek, aminokwasów i niezbędnych minerałów, przyczyniają się do poprawy ogólnego funkcjonowania organizmu. Zawarty w nich beta-karoten ma działanie przeciwutleniające, co umożliwia walkę ze stresem oksydacyjnym i starzeniem się komórek. Zgodnie z niektórymi badaniami naukowymi, spirulina może również wspierać aktywność układu odpornościowego w walce przeciwko niektórym zakażeniom, obniżać poziom glukozy we krwi u osób z cukrzycą, powodować obniżenie stężenia lipidów, w tym złego cholesterolu i trójglicerydów.

Jak spożywać spirulinę?

Po zebraniu, spirulina jest suszona, zanim będzie można ją użyć. Obecnie jest ona sprzedawana w wielu formach. Można ją znaleźć na przykład w postaci płatków, proszku lub jako suplement diety. Przykładem takiego suplementu z dużą zawartością spiruliny jest produkt firmy SuperSmart, zawierający aż 498,5 mg spiruliny w jednej tabletce, co zapewnia jej optymalną skuteczność. Proszek stosowany do produkcji tego suplementu diety spełnia wysokie standardy jakości, aby był biodostępny i bezpieczny dla konsumenta.

 

Licencja: Creative Commons