Prowadzenie biznesu zakładającego udział na obcym rynku nie należy do najłatwiejszych. Oczywiście nagrodą za trudy mogą być duże przychody typowe dla przedsiębiorstw działających na chłonnym rynku. Jednym z kierunków polskich przedsiębiorstw to bliskie rynki naszych wschodnich sąsiadów.

Data dodania: 2017-02-23

Wyświetleń: 850

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Jednakże handel zagraniczny z krajami nieobjętymi umowami o wolnym handlu to wcale nie bułka z masłem. Jednym z podstawowych warunków sine qua non obecności na rynku na przykład rosyjskim jest odpowiednia certyfikacja swoich produktów. Rosja, jak i pozostali nasi wschodni sąsiedzi posiadają własny odrębny system certyfikacyjny, który nie ma nic wspólnego z normami prawnymi obowiązującymi w pozostałych krajach europejskich. Po tym, jak Federacja Rosyjska wstąpiła do WTO (World Trade Organization), rozpoczęło to proces normalizacji niezbędnej dokumentacji. Aktualnie oznacza to, że wystarczy wyrobienie jednego dokumentu, aby umożliwić swojemu przedsiębiorstwu eksport produktów do Federacji Rosyjskiej, Kazachstanu i Białorusi.

Istnieje kilka rodzajów dokumentów niezbędnych do wyrobienia przed rozpoczęciem przewozu dokumentów za granicę. Wśród nich jest także „list odmowny”, który potwierdza to, że dany produkt nie wymaga uzyskania certyfikacji. Poza tym wydawany jest certyfikat bezpieczeństwa pożarowego czy „Świadectwo Państwowej Rejestracji”, które potwierdza zgodność wwożonych produktów z normami sanitarno-higienicznymi.

Jakie jednak dokładnie towary wymagają opisywanej certyfikacji? Lista jest dość długa. Wchodzą do niej różnego rodzaju napoje, w tym alkohole; żywność specjalna (czyli dla dzieci, kobiet w ciąży, sportowców, czy osób odchudzających się); produkty, które powstały za pomocą modyfikacji genetycznej; różnego rodzaje dodatki spożywcze, jak na przykłady przyprawy. Specjalnym obostrzeniom podlega także eksport kosmetyków, środków dezynfekujących, szeroko rozumiana chemia domowa i inne substancje chemiczne. Certyfikacja objęła też produkty, których przeznaczeniem jest kontakt z wodą lub żywnością, czyli różnego typu naczynia, zbiorniki, czy nawet sztućce.

Istnieją firmy, które specjalizują się w ułatwianiu wymiany towarowej pomiędzy krajami Unii Europejskiej a krajami ze wschodniej części Europy. Pomagają one wyrobić certyfikaty potwierdzające jakość wyrobów, które sprzedawane będą w Rosji, Kazachstanie, a także na Ukrainie czy Białorusi. Działalność podobnych firm okazuje się niezbędna z racji skomplikowanej materii podobnych zagadnień. Właśnie z tego powodu przedsiębiorstwa zainteresowane eksportem towarów w takich kierunków decydują się na korzystanie z usług specjalistów, którzy biegle orientują się w zawiłościach prawnych związanych z tym tematem.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena