Co dzień korzystamy z elektronicznych urządzeń, które nie mogłyby byłyby powstać bez tak przełomowego elementu, jak układ scalony. W tym tekście wytłumaczę, w jaki sposób powstaje to niezwykłe narzędzie, bez którego nie sposób byłoby dziś funkcjonować w świecie nowoczesnych technologii.

Data dodania: 2017-03-02

Wyświetleń: 662

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Układy scalone, które tworzyć mogą nawet i kilka milionów podstawowych składników elektronicznych w pewnym uproszczeniu powstają na dwa sposoby. Zaliczam do nich montaż powierzchniowy (SMT) oraz montaż przewlekany (THT).

Na czym polega wzmiankowany montaż powierzchniowy? Układy scalone produkowane w ten sposób powstają na płytkach obwodu drukowanego. Korzystając z tej techniki, konieczne jest wykorzystanie elementów elektronicznych odpowiednio do niej dostosowanej. Nazywane są one SMD. Typowe dla nich są takie cechy jak niewielkie wymiary, czy specjalne spore końcówki lutownicze, które obejmują zakończenia obudowy. W przypadku elementów SMD charakterystyczny jest także płaski kształt ich obudowy.

Proces montażu powierzchniowego ma taką niewątpliwą zaletę, że przebiega on automatycznie. Po prostu kolejne elementy przyklejane są do obwodu drukowanego bezpośrednio. Co interesujące taka płytka PCB może zostać wykorzystana bardzo ekonomicznie. Po prostu części mogą zostać scalone również na jej drugiej stronie. W dalszych etapach produkcji konieczne jest skorzystanie z pieców lutowniczych, które zapewnią odpowiednie wprowadzenie nałożonych połączeń. Jakie są zatem korzyści płynące z takiego rozwiązania? Po pierwsze możliwa jest wzmiankowana oszczędności miejsca na płytce obwodu drukowanego. Ponadto, jeżeli producent zainwestuje w odpowiednie maszyny, montaż powierzchniowy zapewnia możliwość wytworzenia szybko dużej ilości układów scalonych.

Innym sposobem na produkcje tak istotnych elementów dzisiejszej elektroniki jest montaż przewlekany. Takie produkty powstają z komponentów, których wprowadzenie do układu ma formę niewielkich drutów. Należy je przylutować do odpowiednich ścieżek przewodzących, które „płyną” po drugiej stronie płytek PCB. Montaż przewlekany może odbywać się ręcznie albo przy pomocy fachowych automatów. Wadą montażu przewlekanego jest to, że stosowane w takim wypadku płytki cechują słabsze właściwości elektryczne. Montaż typu THT ma przewagę większej w dziedzinie wytrzymałości wprowadzonych połączeń. Wydaje się on także tańszy, jednak dotyczy to tylko i wyłącznie niedużych serii produkcji.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena