Granit to minerał, z którym mamy często do czynienia. Czy jednak przeciętny Kowalski posiada choćby podstawowe informacje o tym gatunku skały? W poniższym artykule postaramy się zrekapitulować sobie wszystkie przydatne wiadomości na ten temat.

Data dodania: 2017-02-23

Wyświetleń: 1040

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Skała ta występuje w Polsce. Jej złoża występują obficie w Tatrach oraz na Dolnym Śląsku. Tam nie musi być on nawet wydobywany z podziemi, skała ta bowiem znajduje się na powierzchni. Geolodzy wyróżniają na terenie Sudetów trzy większe masywy granitowe. Należą do nich masywy: strzeliński, Strzegom-Sobótka oraz karkonoski. Oprócz tego skała ta pojawia się tam także w mniejszych masywach. W Polsce są także złoża granitu, które można wykopać spod powierzchni ziemi. Surowiec ten w takim stanie znaleźć można w okolicach pomiędzy Zawierciem a Krakowem, a także w północno-wschodnich rejonach Polski.

Jak zatem wygląda skała granitowa? W stanie naturalnym jest ona dość charakterystyczna. Łatwo rozpoznać ją podczas pieszej wycieczki po górach. Skały granitowe mają bowiem tendencje do pękania. Przez to powstają w nich wyraźne szczeliny. Jest to korzystne przy wydobywaniu tego surowca, ponieważ cecha ta ułatwia eksploatację podobnych złóż. Dzięki pęknięciom przyśpieszony jest także proces wietrzenia skał granitowych. Wówczas z tego minerału powstają mniejsze skałki, kształtne bloki skalne, czy gołoborza. Jeżeli poddamy granit wierzeniu w warunkach laboratoryjnych, w ciepłym wilgotnym środowisku, to możliwe będzie wytworzenie z niego tzw. kaszy granitowej, przypominającej coś pomiędzy żwirem a piaskiem. Granit występuje w różnych barwach. Skała ta spotykana jest zarówno w kolorze szarym, jak i jasnoróżowym, czerwonym, czarnym, czy zielonym.

Kamień ma bardzo różnorodne zastosowanie. Jest on pożądany między innymi w przemyśle budowlanym. Właściwości, które wpływają na jego atrakcyjność w tej branży to choćby możliwość zakupu dużych bloków granitowych. Jest to istotne, jeżeli dany element budynku ma być postawiony z jednolitej bryły. Poza tym skała granitowa charakteryzuje się tym, że jest ona łatwa do obróbki. Nie ma dużych trudności z cięciem jej, polerowaniem. Wszystkie te korzystne właściwości występują wraz z niewątpliwymi walorami estetycznymi, które zapewniają granitowi role materiału dekoracyjnego. Minerał ten wykorzystuje się także przy produkcji wyposażenia domowego jak choćby kuchennych zlewozmywaków. Co interesujące granit jest składnikiem, bez którego nie sposób wyobrazić sobie niektórych dzisiejszych dziedzin sportowych. Granitową nawierzchnią pokryte są tory wykorzystywane do wyścigów motocyklowych. Minerał ten znajdziemy także w mniej popularnym w Polsce curlingu. Z niego powstaje bowiem kamień niezbędny do uprawiania tego sportu.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena