1. Zaprojektuj ogród skalny
Jedną z metod odświeżenia wizerunku ogrodu jest stworzenie ogrodu skalnego. Głównym założeniem takiego ogrodu jest stworzenie projektu, który w możliwie największym stopniu powinien naśladować naturę. Dlatego też już na etapie projektowania, powinniśmy zdecydować się na kamienie o podobnym pochodzeniu.
Do tworzenia ogrodu skalnego można wykorzystać wiele rodzajów skał. Niemniej jednak należy pamiętać by nie mieszać zbyt wielu rodzajów skał. Wówczas cała kompozycja może nabrać niepotrzebnego chaosu i znacznie stracić na wyglądzie. Do tworzenia ogrodów skalnych poleca się:
Porfir – czyli najczęściej magmowe skały wulkaniczne, są bardzo często wykorzystywane w ogrodnictwie, jako skały ozdobne. Kamienie te mają dostępne są w wielu barwach – począwszy od szarej, po błękitno-szarą czy czerwoną. Doskonale wkomponowuje się w różnego rodzaju aranżacje kwiatowe nadając im ciekawego i jedynego w swoim rodzaju charakteru;
· Piaskowiec – drobnoziarnista i zwięzła skała osadowa, która zaraz po wydobyciu jest miękka i łatwa w obróbce, niemniej jednak po wyschnięciu zyskuje na twardości. W ogrodnictwie używana jest od dawna ze względu na swoją charakterystyczną żółto-szarą barwę. Piaskowce podkreślają bardzo intensywną zieleń liści roślin. Kamień ten doskonale nadaję się do aranżacji ogrodowej wraz z różnymi pnączami;
· Granity – kwaśna skała głębinowa o jawnokrystalicznej budowie występuje w wielu barwach: jasnoszarej, białoróżowej, zielonej, a nawet czerwonej. Jest to zdecydowanie jedna z najbardziej trwałych skał. Kostka granitowa jest niezwykle często spotykana, jako budulec ścieżek ogrodowych, które nadają aranżacji harmonii i interesującego wyglądu. Kostka jest świetnym elementem również do otoczenia ogrodu skalnego.
2. Stwórz oczko wodne
Niewielki obiekt z przyjaźnie płynącą wodą dodaje charakteru aranżacji ogrodu. Niewielka fontanna lub mały stawik z pięknymi liliami z pewnością odmieni oblicze ogrodu. Warto się nad tym zastanowić, tym bardziej, że wykonanie takiego oczka wodnego nie jest trudnym zadaniem, ponieważ na rynku dostępne są gotowe formy polietylenowe, które wystarczy jedynie odpowiednio umieścić w przygotowanym dole z podsypką z piasku.
To, o czym należy pamiętać przy posiadaniu oczka wodnego to zapewnienie równowagi biologicznej dla roślin i ewentualnie ryb. Konieczne jest więc utrzymanie odpowiedniego pH wody i utrzymanie czystości zbiornika.
3. Zastosuj kilka zabiegów optycznych
Kolejnym trikiem, jaki zmienia ogród nie do poznania jest wykorzystanie kilku trików, które optycznie powiększają ogród. Projektanci twierdzą, że istnieje kilka naprawdę bardzo skutecznych metod na ten zabieg, a pierwszą z nich jest stworzenie różnicy poziomów. Różnego rodzaju żywopłoty czy tez inne wgłębniki sprawiają, że przestrzeń jest bardziej uporządkowana, a co z tym się wiąże – optycznie większa. Kolejną metodą na zmienienie wizerunku ogrodu to wprowadzenie łagodnych, falistych linii ścieżek. Nadają one bardzo ciekawej kompozycji i bardzo urozmaicają wygląd ogrodu. Podobny efekt dają również ścieżki biegnące po łuku.