Czasami każdy z nas znajduje się w sytuacji, w której potrzebuje dodatkowej gotówki. W takich chwilach więc nierzadko decydujemy się na pożyczkę prywatną. Podejmując tak istotną decyzję, która zazwyczaj przynosi długoterminowe konsekwencje, warto jednak skorzystać z pewnych i sprawdzonych źródeł, aby uniknąć nieprzyjemnych skutków.

Data dodania: 2017-02-21

Wyświetleń: 905

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Pożyczka prywatna nie jest dobrym pomysłem - zobacz dlaczego

Pożyczka prywatna- to nie jest dobry pomysł

Niestety pożyczki prywatne często mogą mieć przykre konsekwencje, o czym przeczytacie w historii Kingi i Krzysztofa tutaj: https://www.vivus.pl/moje-finanse/pozyczka-prywatna/. Kiedy byliśmy młodzi, pożyczenie 2 zł na bułkę w sklepiku szkolnym od kolegi nie stanowiło problemu. Wielu z nas zapewne zgłaszało się o pomoc do babci, aby pożyczyła lub dała pieniądze na nową grę komputerową, czy też telefon. Z czasem staliśmy się dorośli, a nasze problemy i potrzeby też zaczęły rosnąć. Dlaczego jednak nie zaleca brać się pożyczek od osób prywatnych?

Czy zawsze warto pożyczać od bliskich?

Każdemu z nas jest dobrze znane przysłowie: ,,Jeśli nie wiesz o co chodzi, to chodzi o pieniądze". Często zdarzało się tak, że przez finanse rozpadły się największe przyjaźnie. Raz powodem był brak spłaty w terminie, innym razem zbyt niska suma pożyczonych pieniędzy. Nawet udzielenie drobnej pożyczki całkowicie zmienia relacje pomiędzy dwojgiem ludzi. Osoba pożyczająca, staje się dłużnikiem drugiego człowieka, przez co relacja nie wygląda już jak równy z równym. Pomimo tego, że pożyczkodawcę nie powinno interesować, na co wydajesz pieniądze, nawet nieświadomie często będzie jednak kontrolował, czy naprawdę ich potrzebowałeś.

Drugim aspektem, jest termin spłaty takiej szybkiej pożyczki prywatnej. Często zadłużając się u najbliższych, nie odczuwamy presji czasu, aby ją oddać. Uważamy, że rodzina oraz przyjaciele są cierpliwi i wybaczą nam małe spóźnienie. Sytuacja może być również odwrotna. Możemy chcieć spłacić pożyczkę w terminie, lecz nie uzyskaliśmy na to jeszcze środków. Wtedy stajemy w niekomfortowej sytuacji, w której musimy przyznać się przyjacielowi do dalszych kłopotów finansowych.

Kolejnym minusem, o którym większość z nas nie ma pojęcia, jest podatek od pożyczki. Niewielu osobom może przyjść na myśl, że pożyczenie od sąsiada większej sumy, musi zostać zgłoszone fiskusowi. Dlatego, jeśli chcemy postępować zgodnie z prawem, musimy pamiętać, że takie pożyczki również podlegają opodatkowaniu w wysokości 2 procent. Oczywiście są sytuacje, w których możemy uniknąć tego podatku, jednak szczegółów należy szukać w ustawie z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Jeśli nie od bliskich, to gdzie?

Aby nie narażać się na otrzymanie kary, ani utraty przyjaciół, pożyczkę najlepiej zaciągnąć w zaufanej instytucji finansowej. Istnieje teraz szereg możliwości, aby otrzymać drobną chwilówkę na swoje nagłe wydatki.

 Jeśli nie mamy ochoty lub czasu chodzić po firmach, możemy wypełnić wniosek online. W tego typu firmach, możemy sami kontrolować swoją pożyczkę, a promocje dla nowych klientów sprawiają, że często nasze pierwsze zobowiązanie jest darmowe. Dodatkowo jesteśmy na bieżąco informowani o nadchodzącym terminie spłaty. Dlatego właśnie, zanim udamy się co cioci, dziadka, czy też przyjaciela, warto wcześniej zapoznać się z ofertą firm finansowych. Jedno jest pewne, one nigdy nie zapytają, na co chcesz wydać te pieniądze.

Licencja: Creative Commons