Dzieci od 3 do 8 lat mogą spędzać 30 min dziennie przed komputerem. Do 10 lat można korzystać godzinę, a w wieku nastoletnim maksymalnie 90 min w ciągu dnia.

Data dodania: 2017-01-02

Wyświetleń: 1478

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Ile czasu dziecko może spędzać przy komputerze?

Wpływ korzystania z komputera na mózg i rozwój dziecka

Korzystanie z komputera tym się różni od oglądania telewizji, że uruchamia się własną inwencję zamiast biernie patrzy się w ekran. Wiele badań naukowych potwierdza poprawę zdolności poznawczych dzięki użytkowaniu komputera, jednak kierunek i tempo rozwoju zależy od formy spędzania tego czasu. Obecnie na rynku są różnorodne gry dla dzieci i to od rodziców zależy, w które będzie grała ich pociecha. Warto inwestować w rozrywkę, która poprawia pamięć i koncentrację, jak również rozwija pasje. Jeśli dziecko interesuje się kosmosem, dobrze jest kupić grę, której akcja toczy się w przestrzeni kosmicznej. Należy jednak pamiętać o negatywnych konsekwencjach. Dziecko łatwo uzależnia się od wirtualnego świata, przez co traci kontakt z rówieśnikami i rodziną. Często również powiela zachowania występujące w grach, takie jak przemoc i przenosi je do świata rzeczywistego.

Korzystanie z komputera przez dzieci do dwóch lat

Amerykańskie Towarzystwo Pediatryczne stwierdziło, że dzieci, które mają mniej niż dwa lata nie powinny oglądać ekranu telewizora ani komputera. Natomiast powyżej tego wieku, maksymalny czas przeznaczony na tą rozrywkę to piętnaście minut dziennie. Przy tym dziecko nie powinno być pozostawione bez opieki. Należy dokładnie selekcjonować zawartości, jakie zostają mu przedstawiane, bowiem jakiekolwiek nieodpowiednie treści mogą się odbić negatywnie na psychice w tak młodym wieku.

Jak często dzieci powyżej trzech lat powinny korzystać z komputera?

Maksymalny czas na korzystanie z komputera dla dzieci w wieku 3-8 lat to pół godziny dziennie. Dla dziesięciolatków jest to godzina w ciągu dnia. Natomiast optymalny czas dla nastolatków to około 90 min dziennie. Przekraczanie tego czasu wiąże się z negatywnymi konsekwencjami, takimi jak obniżona koncentracja czy problemy z zapamiętywaniem. Należy również wspomnieć, że do kategorii “komputer” trzeba zaliczyć również smartfony, tablety czy konsole. Jednak nie są to ściśle restrykcyjne granice, bowiem tak jak nie wyłączymy oglądania wspólnego filmu po godzinie, tak nie przerwiemy dziecku gry pod koniec “misji”. Ważne jest zdrowe podejście uwzględniające również cechy indywidualne dziecka.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena