Czasami zdarza się, że mamy jakieś wątpliwości związane z prawem i chcemy udać się do prawnika. Często już tutaj pojawia się pierwszy problem, bo nie wiemy, do kogo właściwie powinniśmy się zwrócić. W tym artykule omówimy pokrótce dwie profesje prawnicze, adwokata i radcę prawnego.

Data dodania: 2016-11-05

Wyświetleń: 1236

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 1

WIEDZA

-1 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Adwokat czy radca prawny? Do kogo się zwrócić?

Adwokat

O tym, jak powinno wykonywać się zawód adwokata, regulowane jest przez ustawę prawo o adwokaturze. To właśnie na jej podstawie możliwie jest funkcjonowanie m.in. samorządów adwokackich czy przeprowadzanie egzaminów na aplikację prawniczą.

W myśl wspomnianej ustawy, do jednego z obowiązków adwokata należy udzielanie pomocy prawnej. Co można do niej zaliczyć? Jest to udzielanie różnego rodzaju porad prawnych, reprezentowanie klienta przed sądem i innymi urzędami, sporządzanie opinii prawnej oraz opracowywanie projektów aktów prawnych.

Radca prawnych

Podobnie jak w przypadku adwokata, zawód radcy prawnego również podlega odpowiedniej ustawie. Reguluje go ustawa o radcach prawnych. Nie będzie wielkim zaskoczeniem to, że w myśl tej ustawy radca prawny to osoba, której zawód polega na świadczeniu pomocy prawnej.

Zasadniczą różnicą pomiędzy adwokatem a radca prawnym jest taka, że ten pierwszy może występować jako obrońca w sprawach karnych i karnoskarbowych.

W przypadku radcy prawnego pomoc prawna definiowana jest bardzo podobnie jak w przypadku adwokata. Do radcy prawnego również należy udzielanie porad, opracowywanie projektów aktów prawnych, występowanie przed sadami i urzędami.

Jakie są różnice pomiędzy tymi dwoma zawodami?

Jedna z nich została już wcześniej wspomniana. Tylko adwokaci mogą być obrońcami swoich klientów, jeżeli chodzi o sprawy karne oraz karnoskarbowe. Radca prawny pozbawiony jest świadczenia tego typu usług. Do roku 2007 radcy prawni nie mogli również występować również w sprawach rozwodowych i rodzinnych, jednak obecnie mogą to robić na pewnych warunkach.

Inną zasadniczą różnica pomiędzy tymi zawodami jest sposób ich zatrudniania. Adwokaci nie mogą być zatrudniania na etat w ramach stosunku pracy. Muszą prowadzić niezależną działalność lub być wspólnikiem w spółce. Radcy prawni natomiast mogą zostać zatrudnieni w firmach, jako pracownik etatowy.

Dla jednych te różnice są duże i znaczące, dla innych nie. Dlatego czasami mówi się w naszym kraju, o połączeniu tych dwóch zawodów w jeden tak jak ma to miejsce w innych krajach.Czy do tego dojdzie, ciezko o jednoznaczną odpowiedź.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
-1 Ocena