Zegarek to nie tylko urządzenie informujące o aktualnym czasie czy dacie. To także dodatek wiele mówiący o właścicielu, jego charakterze i osobowości. Dlatego czasem rzut oka na nadgarstek może powiedzieć więcej niż nawet najbardziej wnikliwe pytania.

Data dodania: 2016-10-21

Wyświetleń: 1053

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Zegarek mechaniczny czy kwarcowy – który wybrać?

Zegarki można podzielić według różnych kryteriów, jednak jednym z najistotniejszych jest rodzaj napędu. Choć niektórych może to zaskoczyć, tak popularne obecnie zegarki z mechanizmem kwarcowym na masową skalę zaczęto sprzedawać dopiero kilkadziesiąt lat temu, a dokładnie na początku lat siedemdziesiątych ubiegłego stulecia. Wcześniej dostępne były wyłącznie czasomierze z mechanizmem automatycznym. Warto na początek pokrótce oba przedstawić.

Działanie zegarka mechanicznego oparte jest o starannie opracowany i wykonany mechanizm o dużym stopniu skomplikowania. Pracuje on dzięki energii dostarczanej przez rozwijającą się sprężynę. Sprężyna z kolei może być nakręcana ręcznie lub posiadać naciąg automatyczny.

Natomiast w zegarkach kwarcowych wykorzystywane jest zjawisko piezoelektryczne. Energia pochodząca z baterii wprawia w drgania kryształ kwarcu, w wyniku czego na jego powierzchni pojawiają się ładunki elektryczne. Impulsy elektryczne są analizowane przez cyfrowy czytnik.

Najważniejszą zaletą przemawiającą za wyborem zegarka kwarcowego jest jego wysoka punktualność chodu. Odchylenia pomiaru (mogące wynikać np. z różnic temperatur) w ujęciu dobowym można całkowicie pominąć. Istnieją także mechanizmy korygujące chód takiego zegarka w porównaniu z zegarem atomowym. Natomiast zegarki mechaniczne niemal zawsze spieszą się lub spóźniają o kilka sekund w skali doby.

Jeżeli chodzi o cenę, tu ponownie wygrywają zegarki kwarcowe. Są dostępne dla każdego, a koszt wymiany baterii raz na około dwa lata nie jest wysoki. Z kolei najbardziej precyzyjne i najstaranniej wykonane zegarki mechaniczne kosztują nawet kilka tysięcy, a cena ta wynika nie tyle z „markowości”, ale właśnie staranności wykonania, wymagającej dużego nakładu pracy, precyzji, kunsztu i przez to czasu. Z tego też powodu zegarek mechaniczny uważany jest posiadający „duszę”, a kwarcowy – za nieco bezosobowy, stanowiący po prostu kolejny produkt współczesnej technologii.

Wiele więc zależy od właściciela zegarka – jeżeli ktoś ceni sobie tradycję i pracę rąk ludzkich udoskonalaną przez wiele stuleci, pewnie wybierze czasomierz mechaniczny, a osoba preferująca punktualność i bezobsługowe działanie postawi zapewne na zegarek z mechanizmem kwarcowym.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena