Alarm jest to system zabezpieczeń, który ma za zadanie wykrywać wtargnięcie osób niezidentyfikowanych na teren posesji. Systemy bezpieczeństwa stosowane są zarówno w domach prywatnych, w budynkach handlowych, przemysłowych itp.

Data dodania: 2016-10-19

Wyświetleń: 832

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Proste systemy zabezpieczeń służą głównie do ochrony przed włamaniem. Bardziej zaawansowane technologicznie systemy potrafią nie tylko chronić przed włamaniem, ale również przed pożarem. Systemy alarmowe połączone mogą być również z systemami bezpieczeństwa telewizji przemysłowej i automatycznie rejestrować działania osób niepożądanych. Nowoczesne systemy zabezpieczeń potrafią być integrowane z elektrycznymi zamkami w drzwiach. W momencie gdy system wykryje intruza, wtedy automatycznie zamkną się wszystkie drzwi w budynku.

Z czego składa się system zabezpieczeń?

Alarm składa się z kliku czujników, które potrafią wykryć włamywaczy. Podstawą wyposażenia alarmu jest:

  • Jednostka sterowania (PCU) czyli tzw. „mózg” całego systemu zabezpieczającego. System odczytuje ruch z czujników, śledzi uzbrojenie/rozbrojenie alarmu.
  • Czujniki ruchu, umieszczane są przeważnie w kilkunastu punktach w budynku. Czujniki nie tylko wykrywają ruch, ale mogą też wykrywać otworzenie drzwi, okna.
  •  Syreny dźwiękowe, są to najczęściej dzwonki, światła migające itp. Ich zadaniem jest ostrzeżenie, że w budynku pojawiła się osoba niezidentyfikowana. Syrny alarmu są przeważnie bardzo głośne.
  • Klawiatury, służą do rozbrajania oraz uzbrajania systemu bezpieczeństwa. Montowane są przeważnie na ścianie zaraz przy głównym wejściu. Klawiatur może być kilka w budynku, aby dodatkowo zabezpieczyć cały budynek. W takiej sytuacji rozbrajać trzeba wszystkie zabezpieczenia po kolei.
  • Dodatkowo do alarmów mogą być dołączone systemy kamer, laserów itp.

Rodzaje czujników

Różnego rodzaju systemy zabezpieczeń posiadają różne typy czujników. Każdy czujniki w systemach zabezpieczeń przeważnie ma inne zadanie. Wyróżniamy następujące typy czujników

  1. Pasywne czujki podczerwień- jest to jeden z najczęściej używanych czujników. Z reguły sa bardzo tani i bardzo dobrze spełniają swoją funkcję. Czujniki pasywne wykrywają energię cieplną, którą generuje organizm i w momencie wykrycia, załącza alarm.
  2. Czujniki ultradźwiękowe- korzystają z częstotliwości pomiędzy 15kHz i 75 kHz, czujnii przesyłają fale ultradźwiękowe, które są niesłyszalne dla ludzi. W momencie pojawienia się włamywacza w polu ultradźwiękowym załącza się alarm, ponieważ pojawienie się niezidentyfikowanego obiektu powoduje zmianę częstotliwości, co powoduje uruchomienie alarmu.
Licencja: Creative Commons
0 Ocena