Proste systemy zabezpieczeń służą głównie do ochrony przed włamaniem. Bardziej zaawansowane technologicznie systemy potrafią nie tylko chronić przed włamaniem, ale również przed pożarem. Systemy alarmowe połączone mogą być również z systemami bezpieczeństwa telewizji przemysłowej i automatycznie rejestrować działania osób niepożądanych. Nowoczesne systemy zabezpieczeń potrafią być integrowane z elektrycznymi zamkami w drzwiach. W momencie gdy system wykryje intruza, wtedy automatycznie zamkną się wszystkie drzwi w budynku.
Z czego składa się system zabezpieczeń?
Alarm składa się z kliku czujników, które potrafią wykryć włamywaczy. Podstawą wyposażenia alarmu jest:
- Jednostka sterowania (PCU) czyli tzw. „mózg” całego systemu zabezpieczającego. System odczytuje ruch z czujników, śledzi uzbrojenie/rozbrojenie alarmu.
- Czujniki ruchu, umieszczane są przeważnie w kilkunastu punktach w budynku. Czujniki nie tylko wykrywają ruch, ale mogą też wykrywać otworzenie drzwi, okna.
- Syreny dźwiękowe, są to najczęściej dzwonki, światła migające itp. Ich zadaniem jest ostrzeżenie, że w budynku pojawiła się osoba niezidentyfikowana. Syrny alarmu są przeważnie bardzo głośne.
- Klawiatury, służą do rozbrajania oraz uzbrajania systemu bezpieczeństwa. Montowane są przeważnie na ścianie zaraz przy głównym wejściu. Klawiatur może być kilka w budynku, aby dodatkowo zabezpieczyć cały budynek. W takiej sytuacji rozbrajać trzeba wszystkie zabezpieczenia po kolei.
- Dodatkowo do alarmów mogą być dołączone systemy kamer, laserów itp.
Rodzaje czujników
Różnego rodzaju systemy zabezpieczeń posiadają różne typy czujników. Każdy czujniki w systemach zabezpieczeń przeważnie ma inne zadanie. Wyróżniamy następujące typy czujników
- Pasywne czujki podczerwień- jest to jeden z najczęściej używanych czujników. Z reguły sa bardzo tani i bardzo dobrze spełniają swoją funkcję. Czujniki pasywne wykrywają energię cieplną, którą generuje organizm i w momencie wykrycia, załącza alarm.
- Czujniki ultradźwiękowe- korzystają z częstotliwości pomiędzy 15kHz i 75 kHz, czujnii przesyłają fale ultradźwiękowe, które są niesłyszalne dla ludzi. W momencie pojawienia się włamywacza w polu ultradźwiękowym załącza się alarm, ponieważ pojawienie się niezidentyfikowanego obiektu powoduje zmianę częstotliwości, co powoduje uruchomienie alarmu.