Odpowiedni dobór spodni narciarskich to jedna z kluczowych kwestii kompletowania pełnego ekwipunku narciarskiego. Źle dobrany sprzęt, a nawet jeden jego element może mieć duży wpływ na jakość i komfort poruszania się po stoku narciarskim.

Data dodania: 2016-09-28

Wyświetleń: 559

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Wybieramy spodnie narciarskie

Kluczem do dobrze dobranych spodni narciarskich jak i całego sprzętu zimowego jest odpowiedzenie sobie na pytanie: jak często i jak dobrze jeżdżę na nartach. Jeżeli na stoku spędzamy maksymalnie kilka dni w roku, to wybór spodni narciarskich będzie się znacząco różnił i nie wymagał od nas posiadania bardzo zaawansowanego sprzętu.

 

Początkujący narciarze nie będą jeździć tak często by odpowiednio wykorzystać i docenić jakość naprawdę dobrych spodni narciarskich, a poza tym swoje początki będą wiązać z częstymi upadkami. Ilość i jakość upadku ma ogromny wpływ na szybkość niszczenia spodni, dlatego początkujący narciarze mogą skorzystać z dosyć tanich modeli spodni piankowych, które znajdą na kilkadziesiąt złotych w każdym sklepie sportowym.

 

Inaczej sytuacja prezentuje się w przypadku narciarzy doświadczonych, którzy każdą swoją wolną chwilę najchętniej spędziliby na stoku. Dobre spodnie narciarskie z odpowiednimi parametrami i dostosowane do sylwetki narciarza pomogą mu nie tylko utrzymać stałą temperaturę ciała ale i suchość niezależnie od panujących warunków na stoku.

 

Dobieranie spodni narciarskich sprowadza się także do naszych preferencji, bowiem klasyczne spodnie narciarskie dopasowują się do kształtu naszego ciała i są nieco podwyższone w pasie lub posiadają szelki. Są lekkie i dosyć elastyczne i posiadają profilowane nogawki czy regulowany pas by jeszcze lepiej dopasować je do swoich potrzeb.

 

Wielu narciarzy, którym nie pasuje do końca styl typowych spodni narciarskich decyduje się na nieco luźniejsze i często bardziej kolorowe spodnie snowboardowe. Często posiadają one więcej kieszeni i funkcjonalnych rozwiązań i sięgają do pasa.

 

Kiedy wiemy już jakie konkretnie spodnie chcemy dla siebie wybrać pora skupić się na odpowiednich właściwościach naszych spodni. Pierwszą kwestią doboru jest materiał z jakich wykonane zostały spodnie. Jakość i cena spodni narciarskich najczęściej uzależniona jest od rodzaju i jakości membrany. Najlepsze membrany Gore-Tex uchronią nas przed najbardziej skrajnymi warunkami na stoku od mokrego śniegu po warunki na ubitej trasie czy poza nią.

 

Warto zwrócić również uwagę na wykończenie nogawek, które powinny posiadać wewnętrzny rękaw ze ściągaczem. Rękaw taki nakłada się na skorupę buta i zapobiegać ona będzie przedostawaniu się śniegu i wiatru pod spodnie.

 

Kolejną funkcjonalnością przydatną podczas całodniowej jazdy na stoku są zamykane na zamek błyskawiczny wywietrzniki. Idealnie sprawdzają się one podczas jazdy na długich trasach, np. na lodowcach, gdzie mogą występować wahania temperatury. W takich wypadkach wystarczy rozpiąć zamek aby pozbyć się nagromadzonego ciepła, lub zapiąć i dodatkowo się na stoku ogrzać.

 

Coraz popularniejszy staje się również system ochrony przeciwlawinowej Recco, które podczas wypadku i przysypania śniegiem będzie komunikować się z lokalizatorem używanym przez ratowników górskich.

 

Dodatkowo warto zwrócić również uwagę na kilka szczegółów, takich jak:

 

  • laminowane szwy spodni
  • wodoszczelne zapięcia wszystkich zamków i kieszeni
  • jakość klamer w spodniach narciarskich z szelkami
  • odblaskowe wstawki, które poprawią naszą widoczność na stoku
  • wzmocnienia materiału, szczególnie na kolanach i tyłku

 

Dobrze dobrane spodnie narciarskie znacznie polepszą nasze doznania na stoku, poprawią komfort jazdy i bezpieczeństwo podczas szybkich skrętów czy wykonywania skomplikowanych ewolucji. Warto zatem odpowiednio podejść do tematu i kupić takie spodnie narciarskie, które spełnią nasze oczekiwania i posłużą nam na wiele długich lat.

 

Licencja: Creative Commons