Wyciągarka to wyposażenie niejednego warsztatu, jednostki straży pożarnej czy samochodu terenowego. Przydaje się w wielu różnych sytuacjach, gdy chcemy coś podnieść, wyciągnąć, wciągnąć. Bywają niepozorne, jednak są bardzo użyteczne i wbrew pozorom mają dość dużą moc.

Data dodania: 2016-08-10

Wyświetleń: 884

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Wyciągarki elektryczne - jak są zbudowane?

Klimat ciągle się zmienia, pory roku się przesuwają, coraz częściej nawet w Polsce spotykamy się z silnym wiatrem oraz burzami. To sprawa, że widok przewróconych drzew, lub innych zniszczeń spowodowanych przez naturę nikogo już nie dziwi. Dlatego może się zdarzyć, że będziemy kiedyś zmuszeni do użycia urządzenia, dzięki któremu uda nam się przesunąć lub przenieść przeszkodę, która blokuje nam drogę. Takim urządzeniem jest właśnie wyciągarka.

Z reguły wyciągarki dzieli się na cztery różne kategorie. Są to wyciągarki: elektryczne, mechaniczne, hydrauliczne i ręczne.

Omówimy teraz budowę wyciągarki na przykładzie wyciągarki elektrycznej. Wyciągarka składa się z silnika, który zazwyczaj jest zasilany energią z akumulatora mającego napięcie 12 V. Czasami można spotkać także starsze konstrukcje zasilane prądem o napięciu 24 V.

Drugim ważnym elementem jest bęben. Bęben ma kształt cylindra i nawijana jest na niego lina. Bardzo ważne jest, aby tak nawijać linę, by była ona rozłożona równomiernie, w innym wypadku wyciągarka może ulec awarii. W wyciągarkach stosuje się zwykle jeden z dwóch rodzajów lin: stalową lub syntetyczną.

Bardziej odporna na uszkodzenia mechaniczne, jest oczywiście lina stalowa, do jej przetarcia dochodzi jedynie, wtedy kiedy narażona jest na ocieranie przez ostre kamienie. Jej wadą jest natomiast jej masa oraz objętość, często tego typu lina potrafi się spiętrzyć na cylindrze i uszkodzić wyciągarkę. Lina syntetyczna jest natomiast mniej odporna na eksploatacje, jednak posiada również szereg zalet takich jak lekkość, łatwiejsze nawijanie i bezpieczeństwo dla maszyny i operatora.

Kolejnym ze standardowych elementów wyciągarki są rolki lub ślizgi. Są to elementy, dzięki którym lina prowadzona jest na bęben wyciągarki. Rolki stosowane są wtedy, kiedy w używamy liny stalowej, natomiast w przypadku stosowania liny syntetycznej lepiej użyć ślizgów.

Nie możemy również zapomnieć o przekładni zębatej. Ten element pozwala osiągnąć duży moment wyciągania i oraz zatrzymać wciąganie liny.

Za poprawną pracę całego urządzenia odpowiada również specjalnie zaprogramowany sterownik. W zależności od modelu naszej wyciągarki sterowanie może odbywać się przewodowo lub bezprzewodowo. Ze względów bezpieczeństwa bardziej zalecane są układy bezprzewodowe.

Wymieniliśmy wszystkie główne elementy niemal każdej wyciągarki. Mogą się one różnić nieco budową w przypadku innych rodzajów wyciągarek, jednak co do zasady działają bardzo podobnie. Być może inne rodzaje wyciągarek zostaną omówione przez nas w przyszłości.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena