Wciągarki są urządzeniami niezbędnymi na niemal każdym placu budowy. Ich zadaniem jest przenoszenie ładunków o wadze nawet do kilku ton, co oczywiście znacznie przyspiesza wykonywanie prac, a także podnosi bezpieczeństwo budowlańców.

Data dodania: 2016-12-29

Wyświetleń: 873

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 1

WIEDZA

-1 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Jak kupić dobrą wciągarkę?

Wciągarki wykorzystywane są także np. w magazynach oraz w warsztatach samochodowych. Oferta rynkowa tych urządzeń jest bardzo szeroka, więc warto się dowiedzieć, na co zwrócić uwagę, by kupić najlepszy model wciągarki.

Przede wszystkim należy rozważyć, czy potrzebna będzie wciągarka ręczna czy też elektryczna. Konstrukcja tej pierwszej jest prosta, a samo urządzenie łatwe w obsłudze, odznacza się ono także duża precyzją. Jeżeli wciągarka ma pracować w środowisku o dużej wilgotności i zabrudzeniu, ta z mechanizmem ręcznym będzie jedynym wyborem. Wciągarka elektryczna jest za to bardziej wszechstronna i znacznie wydajniejsza, może być też sterowana zdalnie, ale jej operator musi posiadać stosowne uprawnienia.

Trzeba też wziąć pod uwagę, czy bardziej zależy nam na dużym udźwigu, czy na dużej odległości transportowej, ponieważ obydwu tych cech nie łączy żadne urządzenie. Jeżeli istotniejsze jest to, że wciągarka ma przenosić bardzo ciężkie ładunki (nawet do dziesięciu ton), należy się zdecydować na wciągarkę linową, jeżeli kluczowy jest dystans – wciągarka łańcuchowa sprawdzi się najlepiej, gdyż jej zasięg pracy to nawet czterdzieści metrów.

Kiedy zapadła już decyzja, jaki typ urządzenia należy kupić, trzeba przyjrzeć się konkretnym modelom i zwrócić uwagę na wszystkie istotne cechy. Przede wszystkim na to, czy dana wciągarka posiada niezbędne atesty. Obecnie mało kto poważyłby się na zakup niecertyfikowanej maszyny, ale mimo wszystko należy to sprawdzić. Kolejny istotny aspekt to jakość wykonania – czy użyto solidnych materiałów, czy i jak urządzenie jest zabezpieczone przed korozją, czy wszystkie mechanizmy sprawnie działają. Szczególnie istotne jest przyjrzenie się systemowi hamulcowemu, bo w końcu to od niego w dużej mierze zależy bezpieczeństwo pracy. Warto rzucić też okiem na jakość wykończenia, spasowanie wszystkich elementów, dokręcenie śrub.

Nie bez znaczenia jest także okres gwarancji, jakim objęta jest wciągarka, oraz to, czy sprzedawca zapewnia także pełną opiekę serwisową (zgodnie z wymogami prawa, wciągarka musi przechodzić okresowe przeglądy techniczne).

Licencja: Copyright - zastrzeżona
-1 Ocena