Zarówno my, jak i większość sprzedawców, producentów i dystrybutorów wciągarek używa pojęć takich jak wyciągarka oraz wciągarka zamiennie. Wbrew pozorom nie jest to błąd. Warto jednak wiedzieć, że docelowo wciągarka oraz wyciągarka to dwa różne narzędzia. 

Data dodania: 2016-11-20

Wyświetleń: 815

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 1

WIEDZA

-1 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Wciągarki

Wciągarki oraz wyciągarki należą do grupy urządzeń o ograniczonym zasięgu. Obydwie maszyny są swojego rodzaju odmianą cięgnika – dźwignicy prostej. Ich zadaniem jest podnoszenie bądź przenoszenie ładunków o zróżnicowanej masie za pomocą cięgna (linowego bądź łańcuchowego) i zaczepu (hala czy chwytnika elektromagnetycznego). Wciągarki i wyciągarki znajdują zastosowanie w szeroko pojętym przemyśle, niemal w każdej jego gałęzi – w branży budowlanej, przemyśle ciężkim i wydobywczym, żegludze morskiej, w transporcie, przemyśle drzewnym etc. Wybrane modele mogą być montowane na innym urządzeniu dźwignicowym.

Wciągarki „wciągają”?

Tak jak wspomnieliśmy wyżej wciągarki to urządzenia o ograniczonym zasięgu. Ich mechanizm zamocowany jest na zupełnie odrębnej konstrukcji nośnej. Docelowo umożliwiają one transportowanie ładunków o zróżnicowanej masie pionowo bądź poziomo i pionowo, aczkolwiek w jednej pionowej płaszczyźnie. Poszczególne rodzaje wciągarek różnią się od siebie napędem. Wyróżniamy wciągarki ręczne bądź silnikowe. W zakresie wciągarek silników występują natomiast urządzenia napędzane silnikiem elektrycznym bądź spalinowym. Na rynku znajdziemy także modele z napędem pneumatycznym i hydraulicznym.

Wciągarki są nieocenione w budownictwie, w zakładanych produkcyjnych oraz na halach magazynowych. Urządzenia te są również powszechnie stosowane w procesach wytwórczych. Nie da się ukryć, że znacząco ułatwiają pracę, zwiększają jej efektywność, a także mają duży wpływ na bezpieczeństwo robót. W helikopterach i śmigłowcach „specjalnego przeznaczenia” wyróżnić możemy wciągarki podwieszone, zwane wciągnikami.

Wyciągarki „wyciągają”?

Przyjęło się, że mianem wyciągarek określa się urządzenia, które pracują w płaszczyźnie pionowej, a więc odpowiedzialne są za poruszanie przedmiotu czy ładunku poziomo np. wyciągają auto, które ugrzęzło w błocie. Samo określenie „wyciągarka” stosowane jest potocznie – jest to wyłącznie nazwa zwyczajowa. Poprawna nazwa urządzeń pracujących w płaszczyźnie pionowej to zatem wciągarki.

Wciągarki znalazły zastosowanie przede wszystkim w motoryzacji. Wbrew pozorom każdy, kto posiada własne „cztery kółka” winien mieć takie urządzenie w swoim bagażniku. Oczywiście w przypadku osób, które posiadają auta osobowe i mieszkają w mieście, prawdopodobieństwo konieczności użycia wciągarki jest niewielkie. Zdarza się, że wciągarka/wyciągarka przyda się przy zwalonym drzewie, większej kałuży czy bagnistym podłożu, a także przy stłuczce dwóch pojazdów. W przypadku osób posiadających samochody terenowe, wciągarka jest absolutną podstawą. Dodatkowo, w urządzenia te wyposażone są lawety, wozy bojowe, samochody wojskowe, a także samochody należące do służb mundurowych. 

Licencja: Copyright - zastrzeżona
-1 Ocena