Magiczna czapka niewidka – z pewnością każdy z was kiedyś o niej słyszał. Czy to w bajkach opowiadanych przez babcię, w szkole, czy też w filmach. Przypomnijmy sobie pokrótce historię tej czapki.

Data dodania: 2013-08-29

Wyświetleń: 4512

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 1

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

1 Ocena

Licencja: Creative Commons

Historia czapki niewidki

W polskiej literaturze możemy znaleźć wzmiankę o niej w bajce Bolesława Londyńskiego. Tutaj dowiadujemy się, że trzej synowie młynarza dowiedzieli się o istnieniu czapki niewidki i chcieli ją zdobyć. Wszystko po to, by uchodziły im na sucho psoty. Bohaterowie bajki  dowiedzieli  się, że takie czapki posiadają karzełki z Zielonych Gór, więc każdy z nich udał się na wyprawę, by ową czapkę zdobyć. Oczywiście nie było to takie proste, jak synom młynarza się wydawało. Dwóch z nich zostało porwanych przez karzełki. Na szczęście ostatni, najmłodszy z braci, wykazał się większym sprytem i uratował swoje rodzeństwo przy okazji zdobywając ogromne bogactwa.

Nie tylko w baśniach można usłyszeć o czapce niewidce. W japońskiej mitologii można znaleźć zapiski dotyczące tego magicznego przedmiotu. Według starych podań siedmioro bogów szczęścia (Shichi-fukujin) podróżuje statkiem w kształcie smoka, pełnym skarbów – jednym z nich jest właśnie owa czapka. Bogowie odwiedzają swych wyznawców, przynosząc im szczęście i bogactwo.

Czapka, która czyniła niewidzialnym, była również znana w greckiej mitologii. Był to dar, który Hades otrzymał od Cyklopów. W zamian za uratowanie ich z Tartaru Cyklopi podarowali bogom artefakty o dużej sile. Zeus dostał pioruny, Posejdon otrzymał trójząb, a Hades czarodziejski hełm wykonany z psiej skóry. Hełm ten posiadał magiczną moc i czynił niewidzialnym każdego, kto go założył. Przedmiot ten pojawia się jeszcze kilka razy w mitologii. Raz Atena użyła go podczas wojny trojańskiej. Innym razem hełm ten nosił Hermes podczas walki z gigantem Hippolitosem. Najsławniejsza jest jednak historia o Perseuszu, który otrzymał hełm Hadesa przed spotkaniem z Meduzą. Jak powszechnie wiadomo, spojrzenie Meduzy zmienia w kamień, dlatego chcąc uniknąć tego losu Perseusz założył hełm Hadesa i podstępnie odciął głowę Meduzie.

Wzmianki o mitologicznej czapce niewidce można spotkać również we współczesnych czasach np. w grze komputerowej Dragon Quest czy też w filmie "Percy Jackson i Bogowie Olimpijscy". Podobne artefakty czyniące niewidzialnym to peleryna niewidka, która pomaga Harry'emu Potterowi przemierzać korytarze Hogwartu oraz jedyny pierścień, o którym czytamy w literaturze Tolkiena.

Jak widać, marzenia o czapce niewidce są znane ludzkości już od lat. W tym roku fizyk Baile Zhang postanowił spełnić te marzenia i stworzył prawdziwą czapkę niewidkę. Prototyp pokazano na konferencji naukowej TED2013. Czapka niewidka została wykonana z dwóch kawałków kryształów optycznych – kalcytów. Kalcyt niemalże idealnie załamuje światło, przez co powstaje skuteczna iluzja i obserwatorzy nie widzą ani przedmiotu, który włożymy pod czapkę, ani też samej czapki. Dzieje się tak dlatego, iż światło, padając na powierzchnię kryształu, rozszczepia się na dwie fale, które mają inną polaryzację. Dlatego sama czapka wydaje się niewidoczna dla oka, tak samo jak przedmioty znajdujące się pod nią.

Zwierzęta są mistrzami kamuflażu i nie muszą nosić czapki niewidki. Większość owadów, jaszczurek czy ptaków potrafi doskonale wtopić się w otoczenie i pozostać niezauważonymi. Zostały tak przystosowane przez matkę naturę, aby móc spokojnie żyć, polować lub też ukryć się przed niebezpieczeństwem. Mistrzem w tej dziedzinie jest kameleon, który potrafi zmienić swój kolor jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki i zniknąć, jakby założył czapkę niewidkę.

A Ty co byś zrobił, jakbyś miał swoją czapkę niewidkę?

Licencja: Creative Commons
1 Ocena