Korzystanie z baz nierzetelnych partnerów biznesowych kojarzy się większości przedsiębiorców z ich weryfikacją przed podjęciem długoterminowej współpracy. 

Data dodania: 2016-08-01

Wyświetleń: 909

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Jak zamieścić w KRD opinie o nierzetelnym kontrahencie

Tymczasem baza nierzetelnych dłużników, jaką prowadzi Krajowy Rejestr Długów, umożliwia sprawdzenie kondycji finansowej kontrahenta, z którym już przedsiębiorca współpracuje. Nie jest to jedyna usługa dla przedsiębiorców, poszukujących sposobów na zobligowanie dłużników do uregulowania zaległych płatności, jaką oferuje KRD.

Kiedy wpisać dłużnika do KRD
Do baz prowadzonych przez KRD można wpisać praktycznie każdego dłużnika, który zalega z płatnościami. Wierzyciel, który chce odzyskać należność od dłużnika, przekazuje sprawę do KRD Opinie o skuteczności takiej procedury są bardzo pozytywne.

Wierzyciel nie ponosi dodatkowych kosztów, związanych z dochodzeniem wierzytelności, bowiem koszty te z uwzględnieniem kosztów windykacji ponoszone są przez dłużnika. Kolejnym etapem procedury jest dopisanie dłużnika do baz, prowadzonych przez KRD.

Dlaczego warto dopisać dłużnika do KRD
Według statystyk, prowadzonych przez KRD, aż 85% dłużników po wpisaniu do KRD spłaca zaległe należności. Duży wpływ na ten fakt ma status dłużnika - wpisanie do rejestru dłużników oznacza utratę wiarygodności finansowej.

Taki dłużnik nie będzie mógł wnioskować o kredyt w banku, nie podpisze umowy leasingu, nie otrzyma również telefonu na abonament. Większość firm, które poszukują nowych rynków zbytu czy nowych kontrahentów, sprawdza swoich potencjalnych partnerów w takich bazach, zatem zaległość w płatnościach względem jakieś firmy może docelowo skutkować brakiem nowych umów.

Niektóre firmy względem dłużników figurujących w bazach KRD stosują dodatkowe obostrzenia, wprowadzając m.in. konieczność opłacania faktur zakupowych z góry.

Jeśli dłużnik spłaci chociaż część swojego zadłużenia, wówczas wierzyciel musi dokonać aktualizacji stanu długu w ciągu 14 dni.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena