Mówi się, że ruch to zdrowie, aczkolwiek na pewno faktycznie nie można mówić o tym, iż każdy ruch, każda forma aktywności sportowej wiąże się z poprawą zdrowia, z właściwą dbałością o zdrowie. 

Data dodania: 2016-07-18

Wyświetleń: 865

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Nie każdy ruch to zdrowie

Tak naprawdę, bowiem mówiąc o aktywności fizycznej w kontekście naszego zdrowia, musimy wskazać w głównej mierze na odpowiedni dobór formy ćwiczeń do własnych możliwości oraz do uwarunkowań. Wystarczy spojrzeć na zawodowych sportowców, którzy narażeni się na bardzo duże, a często także na nadmierne obciążenia, przez co narażeni są oni na kontuzje oraz różne choroby wewnętrzne.

Obciążenie organizmu

Mówiąc jednakże o nadmiernych obciążeniach organizmu, nie możemy wskazywać wyłącznie na sportowców zawodowych. W tym miejscu musimy, bowiem wskazać także na amatorów. W wielu przypadkach, bowiem takie osoby ćwiczą w nadmiernej ilości, ćwiczą ponad stan, ponad własne możliwości i tym samym szkodzą swojemu zdrowiu. Aby móc mówić o dobrej aktywności fizycznej, musimy, bowiem wskazywać na konieczność pewności, co do stanu naszego zdrowia, co do dobrego stanu naszego zdrowia. Jakakolwiek aktywność fizyczna przy jednoczesnym ukrytym lub nawet jawnym schorzeniu może okazać się dla nas zła, niewłaściwa i może powodować pogłębienie się owego problemu ze zdrowiem. Dlatego też zanim podejmiemy decyzję o rozpoczęciu aktywności fizycznej, musimy mieć tę pewność, iż nie ma ku temu żadnych przeciwwskazań, że nasz stan zdrowia pozwala nam bez większych przeszkód ćwiczyć.

Sport jest zdrowy?

Sport to zdrowie, aczkolwiek jedynie w odniesieniu do tego sportu amatorskiego i to na pewno nie zawsze. Zdrowie powinno być dla nas czymś kluczowym, a wszelka aktywność fizyczna powinna owo zdrowie wspomagać, a nie działać na nie w sposób destrukcyjny. Aktywność fizyczna powinna być ściśle dopasowana do naszych możliwości i ograniczeń, nie powinna być ona nastawiona na cele, których osiągnięcie jest bardzo trudne, a poza tym nie powinna ona być nastawiona na odnoszenie zwycięstw. Sport to zdrowie, gdy przyświeca nam w nim przede wszystkim poprawa owego zdrowia.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena