Każdy z nas był lub będzie pacjętem w jakiejś instytucji państowej. Warto znać swoje prawa i wiedzieć czego możemy oczekiwać. Zapraszam się do zapoznania z niezbędnymi informacjami dla każdego z nas.

Data dodania: 2016-07-18

Wyświetleń: 1212

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Prawo pacjenta do informacji

Na prawo do informacji składają się:

  1. Prawo do informacji o stanie zdrowia
  2. Prawo do informacji o przysługujących prawach
  3. Prawo do informacji o rodzaju świadczeń

Ad. A)

Pacjent ma prawo do uzyskania informacji dotyczących jego stanu zdrowia. W przypadku pacjenta małoletniego, który ukończył 16 rok życia, prawo do informacji o jego stanie zdrowia przysługuje jego przedstawicielom ustawowym.

Oprócz informacji o aktualnym stanie zdrowia, pacjent ma prawo do informacji o rozpoznaniu, proponowanych oraz możliwych metodach diagnostycznych i leczniczych, dających się przewidzieć następstwach ich zastosowania albo zaniechania, wynikach leczenia oraz rokowaniu.

Zarówno pacjent pełnoletni, jak i przedstawiciel ustawowy pacjenta, ma prawo do wyrażenia zgody na przekazanie informacji także innym osobom. Ponadto pacjent ma prawo żądać, aby lekarz nie przekazał mu informacji dotyczących jego stanu zdrowia oraz leczenia.

Pacjent małoletni, który nie ukończył 16 lat, ma prawo do uzyskania od lekarza informacji w zakresie i formie potrzebnej do prawidłowego przebiegu procesu diagnostycznego lub terapeutycznego.

Pacjent, w tym małoletni, który ukończył 16 lat, lub jego ustawowy przedstawiciel mają prawo do uzyskania od pielęgniarki, położnej przystępnej informacji o jego pielęgnacji i zabiegach pielęgniarskich.

Ad. B)

Pacjent ma prawo do informacji o prawach pacjenta określonych w ustawie oraz w przepisach odrębnych. Podmiot udzielający świadczeń zdrowotnych udostępnia tę informację w formie pisemnej, poprzez umieszczenie jej w swoim lokalu, w miejscu ogólnodostępnym. Ten obowiązek nie ma zastosowania w przypadku wykonywanych wyłącznie w miejscu wezwania indywidualnych praktyk lekarskich, indywidualnych specjalistycznych praktyk lekarskich, indywidualnych praktyk pielęgniarek, położnych i indywidualnych specjalistycznych praktyk pielęgniarek, położnych. Mając do czynienia z pacjentem niemogącym się poruszać informację udostępnia się w sposób umożliwiający zapoznanie się z nią w pomieszczeniu, w którym ten pacjent przebywa.

Ad. C)

Pacjent ma prawo do informacji o rodzaju i zakresie świadczeń zdrowotnych udzielanych przez podmiot udzielający świadczeń zdrowotnych, w tym o profilaktycznych programach zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych, realizowanych przez ten podmiot.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena