Ludzie tworzący historię
Zawód dyplomaty jest tak samo trudny, co fascynujący. Największe postacie w historii świata, poczynając od Cycerona, a kończąc na współcześnie nam żyjących politykach i przywódcach religijnych, zasłynęły właśnie swoimi umiejętnościami dyplomatycznymi. Od czasu wyjścia z barbarzyństwa, człowiek nauczył się w pierwszym rzędzie cenić siłę argumentów, nie zaś argumenty siły. Dzięki dyplomatom i ich działaniom udało się załagodzić wiele konfliktów. Ich charyzma, upór i siła charakteru kończyły wojny, jednoczyły zwaśnione narody, przerywały bratobójcze walki. Nazwiska takie, jak Henry Kissinger, Madeleine Albright czy Zbigniew Brzeziński to tylko przykłady wspaniałych postaci, które z dyplomacji uczyniły prawdziwą sztukę. Bez względu na ocenę ich samych, o ich osiągnięciach długo jeszcze uczyć się będą kolejne pokolenia.
Nauka dyplomacji
Obecnie, dzięki inicjatywom kilku największych krajowych uczelni, studenci w Polsce mogą poznawać tajniki dyplomacji przygotowujące ich do pracy bądź to w służbie dyplomatycznej, bądź też w organizacjach pozarządowych czy też w prywatnym biznesie coraz chętniej spoglądającym łakomym wzrokiem na rynki zagraniczne.
Studia dyplomatyczne uczą przede wszystkim identyfikacji i rozpoznania wymiaru poszczególnych zagrożeń, tak często występujących we współczesnych stosunkach międzynarodowych. Aby w pełni posiąść tę umiejętność, należy mieć odpowiednie zdolności analityczne. Od przyszłych dyplomatów wymaga się również dużej wiedzy na temat stosunków międzynarodowych, zwyczajów i obyczajów panujących w poszczególnych krajach, znajomości prawa międzynarodowego oraz mechanizmów rządzących polityką i gospodarką światową. Wymagania te, choć mogą wydawać się dość spore, stanowią istotny wymóg selekcji. Wszak nie sposób oddać losów całego narodu w ręce ludzi do tego nieprzygotowanych.