0 głosów

Od pewnego czasu mówi się, że informacja jest największą wartością w biznesie. Najwięksi tego świata płacą ogromne sumy pieniędzy tylko za to aby ktoś monitorował serwery dostarczające im informacji przez całą dobę.  

Img

 Jakiś czas temu do głowy przyszła mi pewna myśl. Czy tylko najbogatszym firmom na świecie zależy na niezawodności ich urządzeń? Czy małe rodzime firmy nie posiadają urządzeń które są niezbędne dla ich działania? I w końcu czy faktycznie koszta monitorowania serwerów muszą być liczone w tysiącach dolarów?

 

Zacznijmy od początku. Czy ja potrzebuje monitoringu?

 

Wyobraź sobie następującą sytuację. Poniedziałek rano, terminy gonią ponieważ twoja firma na jutro musi dokończyć przygotowanie dużego projektu. Pojawiasz się w firmie i okazuje się, że serwer na którym znajduje się projekt odmawia posłuszeństwa. Po przeczytaniu jednego z moich poprzednich artykułów masz zabezpieczenie, backup, ale jego przywrócenie oraz zmuszenie serwera do działania zajmuje czas do południa, w związku z czym Ty i twoi pracownicy musicie zostać po godzinach aby nadgonić i oddać projekt w terminie.

 

A teraz odwróćmy sytuację. Jest sobota, przed południem odbierasz telefon, twój serwer właśnie zaalarmował. Mając w pamięci projekt który musi być gotowy na wtorek umawiasz się z informatykiem że jeszcze tego samego dnia przyjedzie do ciebie do firmy i usunie usterkę. W poniedziałek rano kiedy twoi pracownicy pojawiają się w pracy serwer działa a wszystkie dane są na swoim miejscu. Projekt zostaje dokończony bez żadnych przeszkód.

 

Czy potrzebujesz usługi monitoringu? Jeśli posiadasz serwer w swojej firmie i jest on niezbędny do pracy twojej firmy odpowiedź brzmi tak. W ten sposób unikniesz nieprzyjemnych sytuacji i nic cię nie zaskoczy.

 

Jakie parametry pracy mogę monitorować?

 

Można monitorować szereg parametrów które są krytyczne dla pracy i poprawności działania urządzenia takich jak na przykład dostępność serwera w sieci, pracę dysków twardych czy serwisu www działającego na twojej maszynie. Jednym słowem monitorować można i należy wszelkie parametry krytyczne dla pracy i poprawnego działania serwera.

 

Jak zacząć?

 

Oczywistym jest, że posiadając jeden serwer w swojej firmie nie będziesz budował całej infrastruktury oraz zatrudniał kogoś, lub też sam monitorował urządzenia. Właśnie dlatego należy sprawdzić oferty proaktywnego monitoringu serwerów.

 

Pozwól, że opowiem ci jak działa taka usługa na przykładzie tej oferowanej przez nas. W pierwszej kolejności w twojej serwerowni pojawi się małe urządzenie specjalnie przygotowane do tego aby monitorować serwer i przesyłać dane do naszych specjalistów. Od razu pragnę rozwiać wszelkie wątpliwości które nie raz słyszałem, urządzenie nie przesyła dźwięku lub obrazu z otoczenia, a parametry monitorowania są ściśle określone w umowie. Kolejny krok to skonfigurowanie odpowiedniego konta na twoim serwerze aby urządzenie miało do niego dostęp i przez nie odczytywało parametry pracy. Na tym kończy się konfiguracja a zaczyna normalne korzystanie z usługi, od teraz o każdej awarii zostaniesz powiadomiony w przeciągu 15 min od jej wystąpienia.

 

Podsumujmy!

 

Moim zdaniem każda firma która w swojej pracy używa serwera, i jest on niezbędny do jej poprawnego funkcjonowania powinna zastanowić się nad możliwością monitorowania go. W dzisiejszych czasach nie jest to już tak drogie by pozwolić mogli sobie na to tylko najwięksi gracze na rynku a ceny zaczynają się od 100 PLN za monitorowanie podstawowych parametrów.

 

Pomyśl czy twoja firma może pozwolić sobie na brak monitoringu?  

Licencja: Creative Commons